› bieżące
13:21 / 21.07.2015

Pacjenci nie zapłacą za 1516 pobytów w izbie wytrzeźwień

Pacjenci nie zapłacą za 1516 pobytów w izbie wytrzeźwień

Każdy, komu chociaż raz trafiło się spędzić noc w izbie wytrzeźwień, zapamiętuje tę wizytę na długo. Jednym z powodów, dla których nikt nie chce ponownie trafić do Pogotowia Socjalnego jest koszt takiego „noclegu”, który wynosi 250 złotych. Okazuje się, że mimo to, stałych bywalców nie brakuje.

W Elblągu tak zwaną izbę wytrzeźwień pełni Pogotowie Socjalne. Mieści się przy ulicy Królewieckiej i to właśnie tam przywożeni są przez policję i straż miejską osoby pijane. Szczególnie takie, których zachowanie może wpływać na zagrożenie bezpieczeństwa w miejscu publicznym. Oczywiście trafiają tam też osoby, których sposób zachowania i postępowania może stanowić zagrożenie dla nich samych.

Do elbląskiego Pogotowia Socjalnego rocznie trafia około 3 tysiące osób. Najwięcej przebywać tam może na raz osiemnastu pacjentów. Oczywiście dla osób agresywnych przewidziane jest specjalne pomieszczenie. Podobnie, dla kobiet zarezerwowana jest odrębna sala. Taki pobyt trwa zwykle do momentu, aż pacjent odzyska kontakt z rzeczywistością, czyli od 12 do 24 godzin.

Najciekawsze jest to, ze „stałych bywalców” nie brakuje. Jednak co gorsze, wcale nie kwapią się do tego, aby za usługi Pogotowia Socjalnego płacić. Precyzując, większość osób nie płaci za wizyty w izbie wytrzeźwień, przez co długi rosną. Ostatecznie zobowiązania są umarzane. Jednak Pogotowie Socjalne nie jest działalnością charytatywną, więc nasze podatki muszą pokryć zaległe zobowiązania. A te do niskich nie należą.

- Na kwotę 309.029,67 zł składają się umorzenia za 1516 pobytów osób w Pogotowiu Socjalnym w latach 2004 – 2015. Większość umorzonych należności dotyczyło osób, które wielokrotnie przebywały w placówce. Każde umorzenie poprzedzone jest wieloletnią windykacją należności i udokumentowane bezskuteczną egzekucją z powodu: zgonu dłużnika; braku majątku, z którego można dochodzić spłaty zadłużenia (długotrwałe bezrobocie, zajęcie alimentacyjne); braku adresu zameldowania lub zamieszkania (długotrwała bezdomność). - informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga.

Obecnie opłata za pobyt w Pogotowiu Socjalnym wynosi 250 złotych. Ustalona została na podstawie przeciętnego kosztu pobytu osoby w placówce.

 

2
3
oceń tekst 5 głosów 40%