› zdrowie i uroda
09:20 / 04.09.2012

Panowie, zadbajcie o swoje "cztery litery"

Panowie, zadbajcie o swoje

fot. Plakat promujący kampanię Rak 'n' Roll

Siedzący tryb życia,  zbyt długie przesiadywanie za kierownicą, niezdrowa dieta, nadużywanie alkoholu sprzyja wielu męskim chorobom, również rozwojowi raka prostaty. 

Rusza kolejna niestandardowa kampania Fundacji Rak’n’Roll. Najnowszy projekt Gadaj-Badaj to edukacyjna kampania społeczna, która bierze na warsztat "męską dupę” i w nieszablonowy sposób zachęca do regularnych badań w celu profilaktyki nowotworów prostaty. "A czy Ty rozmawiasz z kolegami o dupach? Pogadaj o swojej" - głosi hasło widniejące na plakatach reklamowych promujących kampanię.
 
W ramach kampanii powstał m.in. spot reklamowy w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego z udziałem Kingi Preiss, Magdaleny Popławskiej, Olgi Bołądź i Leszka Lichoty. Zaplanowano także kampanie prasową, internetową oraz akcje niestandardowe.
 
Kampania Gadaj-Badaj skierowana jest do mężczyzn znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na raka prostaty, a celem akcji jest przekonanie do wykonywania badań profilaktycznych.
 
Rak prostaty jest drugim co do częstości występowania nowotworem u mężczyzn. Wykryty we wczesnym stadium może być skutecznie leczony. Jedynym sposobem zapobiegania i możliwością ewentualnego wczesnego wykrycia tego schorzenia jest profilaktyka - regularne, coroczne badanie per rectum i oznaczenie stężenia PSA we krwi, u mężczyzn po 40. roku życia. Obecnie coraz bardziej popularne i częściej organizowane są akcje, w czasie których badania te przeprowadzane są bezpłatnie, co pozwala skorzystać z nich praktycznie każdemu chętnemu mężczyźnie.
 
Film reklamowy Gadaj-Badaj, który promuje kampanię powstał we współpracy z ekipą marzeń: spot wyreżyserował Wojciech Smarzowski, zdjęcia wykonał Piotr Sobociński, a wystąpili w nim znani aktorzy: Kinga Preiss, Olga Bołądź, Magdalena Popławska oraz Leszek Lichota. Oprócz spotu i kampanii prasowej fundacja chce dotrzeć do odbiorców każdą możliwą drogą. Przygotowane zostały także projekty graficzne w różnych wersjach: „Kto nie wypina tego wina”, „Aby żyć, czasem wystarczy się schylić”, „Rozmawiasz z kumplami o dupach? Pogadaj o swojej.” Dostępne będą m.in. naklejki czy plakaty z hasłami promującymi badanie, zaplanowano także zaskakujące akcje niestandardowe w przestrzeni publicznej. Dostępna jest również strona internetowa, na której można znaleźć podstawowe informacje o problemie.
 
Fundacja zachęca do badania, ale także do publicznego otwarcia tematu raka prostaty i przełamania tabu. Mężczyźni bowiem nie tylko się nie badają, ale nadal niechętnie o tym mówią.
5
0
oceń tekst 5 głosów 100%