› bieżące
09:15 / 05.05.2015

Park Dolinka dawniej i dziś [zdjęcia]

Park Dolinka dawniej i dziś [zdjęcia]

fot. Ryszard Siwiec

Jeszcze parę lat temu miejsce to było chętnie odwiedzane przez całe rodziny. W niedzielne popołudnia spotkać tu można było piknikujących elblążan, dzieci grające w piłkę lub biegające z latawcami. To miejsce tętniło życiem, a dziś? Oprócz szumu drzew i śpiewu ptaków nie słychać nic. Nadal mieszkańcy miasta przychodzą w to miejsce, ale już nie tak licznie. Park Dolinka ma jednak swój urok. Nie wierzycie? Zobaczcie nasze zdjęcia.

Powstanie Parku Dolinka datuje się na rok 1934. Było to ulubione miejsce spotkań ówczesnych mieszkańców Elbląga, pełne kwiatów, drzew i śmiechów ludzi. Po wojnie park był stopniowo porządkowany. Wszystko w ramach tzw. czynów społecznych. Szczególny okres w dziejach parku przypada na lata 1969-1970, kiedy to w północnej części doliny rzeki Kumieli (Dzikuski) wybudowano boisko do gry w siatkówkę i strzelnicę, choć - jak podają źródła historyczne - jedna istniała tam już przed wojną.

W ramach prac wyasfaltowano wówczas blisko 700 m alejek, brzegi rzeki wzmocniono i wtedy też posadzono wzdłuż brzegu Kumieli gęsty szpaler topól. Tak było dawniej. Dziś widać wyraźnie, że czas nie obszedł się z tym miejscem łaskawie. W minionych latach rozpisywano przetargi na rewitalizację niektórych elementów parku, jak np. znajdującego się tam amfiteatru. Nie jest to już jednak miejsce tak popularne, jak niegdyś. Nie można jednak powiedzieć, że nie jest piękne.

Przekonajcie się sami. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

6
0
oceń tekst 6 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 43