› bieżące
10:19 / 21.03.2012
Parowanie okien w mieszkaniu
Zimą bardzo często zdarza się, że nasze okna są zaparowane. Główne przyczyny takiego stanu rzeczy to zbyt szczelna stolarka i brak odpowiedniej wentylacji.
Aby pozbyć się problemu, nie musimy jednak otwierać okien i wpuszczać do środka mroźnego powietrza. Producenci oferują różne rozwiązania, które nie wychłodzą wnętrza, a przy tym pomogą usunąć z niego parę. Para wodna w naszym domu jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. Powstaje ona podczas gotowania, prania, czy kąpieli. Wytwarzamy ją nawet oddychając. Jeśli wilgotność powietrza przekracza 60%, para skrapla się na szybach. Ten problem rozwiąże odpowiednia wentylacja, którą możemy zapewnić sobie na kilka sposobów.
Mikrowentylacja
Krople wody na szybach to również wynik różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. Gdy wynosi ona 20°C, para wodna zaczyna się kondensować i osadzać na oknach. Różnicę ciepła można wyrównać poprzez dopływ powietrza
z zewnątrz. Wcześniej świeże powietrze dostawało się do wnętrza przez nieszczelne okna. Powodowało to niestety szybkie wychładzanie pomieszczeń, a tym samym wysokie rachunki za ogrzewanie. Dostępna dziś na rynku stolarka jest bardzo szczelna. Dlatego nowoczesne okna wyposażone są w okucia z funkcją mikrowentylacji. Pozwala ona zmniejszyć docisk skrzydła do ramy, co jednocześnie pozwala na wymianę powietrza
w pomieszczeniu. Mówimy wtedy o rozszczelnieniu skrzydła. Funkcję mikrowentylacji uruchamia się poprzez odpowiednie ustawienie klamki okiennej. Większość producentów okien wyposaża swoje okna w standardzie w funkcję mikrowentylacji.
Nawiewniki
Nawiewniki to urządzenia montowane w górnej części okna. Umożliwiają one wentylację pomieszczenia bez uchylania okien. Powszechnie stosuje się dwa rodzaje nawiewników –higrosterowalne i ciśnieniowe. Pierwsze reagują na zmiany wilgotności w pomieszczeniu, drugie natomiast wyrównują różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz.
Montaż nawiewników w górnej części okna powoduje, że zimne powietrze z zewnątrz miesza się
z cieplejszym przy suficie, a gdy opada ma już temperaturę pokojową. Dzięki temu nie będziemy odczuwać nieprzyjemnego chłodu. Nawiewniki higrosterowalne automatycznie zwiększają lub zmniejszają przepływ powietrza zależnie od poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Nawiewniki ciśnieniowe natomiast doprowadzają stałą, ustaloną przez nas ilość powietrza, bez względu na zmiany wilgotności i ciśnienia.
Wentylacja na miarę naszych potrzeb
Wybierając sposób wentylacji do naszego domu, powinniśmy dopasować go do pomieszczenia. Ilość powietrza - jaka zapewni korzystny klimat we wnętrzu - została określona w normie PN-83/B-03430/Az3:2000. Wynosi ona średnio 30-50 m³ na godzinę. W niektórych pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka, ze względu na panującą w nich dużą wilgotność, powinniśmy zapewnić jednak aż 70 m³powietrza na godzinę. W pomieszczeniach, w których gotujemy czy pierzemy lepiej sprawdzą się nawiewniki ciśnieniowe. Przy tych urządzeniach możemy bowiem sami regulować poziom przepływu powietrza niezależnie od zmian wilgotności. Nawiewniki możemy zainstalować w każdym momencie. W tym celu warto jednak wynająć przeszkoloną ekipę, która robi to zgodnie ze wskazówkami producenta.
Źródło: e-okna.pl