› bieżące
12:42 / 20.06.2013

Paweł Nieczuja Ostrowski: Dobre zmiany trzeba kontynuować

Paweł Nieczuja Ostrowski: Dobre zmiany trzeba kontynuować

Pomimo trudności, w ostatnich dwóch latach w naszym mieście zostało podjętych wiele pozytywnych zmian. Od tych znaczących po całkiem drobne sprawy. Pomimo złego stanu zastanego budżetu najważniejsze inwestycje były kontynuowane, podjęto też szereg nowych.

Do ważnych innowacyjnych projektów należą m.in.: 7 Orlików w dwa lata! Wcześniej nie było woli wybudowania chociaż jednego. A ta niezwykle ważna inwestycja dla naszego miasta pozwala zagospodarować wolny czas młodzieży, wyciągnąć ją z klatek, przyzwyczaić do ruchu, odnaleźć pasję. To inwestycja w przyszłość. Budżet obywatelski czyli 2 miliony do bezpośredniej decyzji mieszkańców.

Ta pionierska inicjatywa pozwoliła na podjęcie 12 inwestycji, które z różnych względów nie miały siły przebicia. M.in. oświetlenie, park rekreacyjny dla seniorów i siłownia na świeżym powietrzu na placu pomiędzy ulicami Mickiewicza i Żeromskiego, zagospodarowanie Gęsiej Góry, kreatywne podwórka.

Takiego wpływu na decyzje elblążanie nigdy nie mieli. Pierwszy profesjonalny skatepark. Jeszcze przed oficjalnym dopuszczeniem do użytkowania obległy go tłumy, dowodząc tym samym jak bardzo był oczekiwany przez młodzież. Dotychczas próbowano jeździć po parkingach, podstawie Pomnika Odrodzenia czy na dzikich torach w Bażantarni. Niejednokrotnie kończyło się to mandatami. Wymiana taboru tramwajowego, rozpoczęta od zakupu dwóch zmodernizowanych, używanych niemieckich wagonów.

Powoli skończy się zmora rozpadających się tramwajów. Biuro Porad Obywatelskich, którego uruchomienie umożliwiło bezpłatny dostęp bezstronnych, poufnych i rzetelnych porad dla wszystkich elblążan. Strefa Dobrych Inwestycji – portal zawierający kompleksową informację na temat oferty miasta i oferowanej pomocy dla przedsiębiorców. Stałe przedstawicielstwo Elbląga w Kaliningradzie, promujące nasze miasto zarówno wśród inwestorów, jak i zwykłych mieszkańców tego miasta.

Uruchomienie konkursu „MADE IN ELBLĄG”, mającego na celu promocję elbląskich firm poprzez wyłonienie najlepszych lokalnych produktów i usług, a następnie ich promocję w regionie, kraju, jak i poza granicami. Konsultacje z mieszkańcami, różnymi środowiskami, specjalistami - nigdy wcześniej nie było ich w naszym mieście na taką skalę.

W 2012 roku było ich kilkadziesiąt. W sprawie, m.in. strategii promocji miasta, analizy społeczno-gospodarczej miasta, budżetowe, reorganizacji ruchu drogowego (m.in. na Starym Mieście), przebudowy 503 i 504, wiaduktu na Zatorze i rozbudowy CH Ogrody, montażu stojaków rowerowych, współpracy z organizacjami pozarządowymi. Przy opracowywaniu Strategii Rozwoju Miasta 2020+ uczestniczyło kilkadziesiąt osób, reprezentujących poszczególne środowiska i instytucje.

Kampanie społeczne „Bezpieczny Senior”, mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Elbląga oraz „Obudź wrażliwość”, mającej na celu tworzenie w przestrzeni publicznej miejsc przyjaznych kobietom w ciąży i dzieciom. Nowe znaczące wydarzenia kulturalne – festiwal jazzowy Jazzbląg i pierwszy w dziejach naszego miasta Festiwal Literatury „Wielorzecze”, które przyciągnęły międzynarodowe sławy.

Jednak wiele z tych pozytywnych zmian nie zostało dostrzeżonych. Rzadko się o nich mówi, gdyż złe wiadomości są bardziej poczytne i przez to lepiej opłacalne. Choć nie wszystko się udało, to elblążanie mogą też być dumni z dokonań ostatnich lat. Jednakże równocześnie ważą się losy części podjętych i zaplanowanych projektów. Zostały przerwane między innymi prace nad szeroko konsultowaną Strategią Rozwoju Elbląga 2020+, niezwykle ważną w pozyskiwaniu środków unijnych. Czy kontynuowana będzie budowa kompleksu sportowego przy ul. Agricoli? Co z dalszą wymianą taboru? Co z budową sali gimnastycznej przy gimnazjum nr 7 na Zatorzu? Co z projektem inicjatywy lokalnej? Co z osadą historyczną na Wyspie Spichrzów? Czy dotknie nas podwyżka podatków albo drastyczna obniżka wydatków na oświatę, kulturę i sport by sfinansować wszystkie nieracjonalne projekty obecnej kampanii? Pytań i niepewności jest więcej.

Dzisiaj dobre zmiany rozpoczęte w naszym mieście wymagają pewności kontynuacji.

Dlatego popieram Elżbietę Gelert.

A jeśli ktoś jest zainteresowany moją działalnością zapraszam na mój blog, do artykułu: Ja nie czaruję, ja pracuję. (http://nieczuja.blog.interia.pl/?id=2919196)

Paweł Nieczuja-Ostrowski

Publikacja sfinansowana przez Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP

10
4
oceń tekst 14 głosów 71%