Pellet - tani i ekologiczny
Pellet jest ekologicznym paliwem w formie granulatu, które powstaje z różnego rodzaju surowców odnawialnych. Najczęściej spotykanym rodzajem tego paliwa jest pellet z drewna, a konkretnie ze sprasowanych trocin. Czym jest pellet i jakie są jego zalety?
Pellet – czym właściwie jest?
Pellet jest opałem w postaci granulatu, wykonanym ze sprasowanych surowców pochodzenia roślinnego, bez jakichkolwiek dodatkowych klejów, czy lepiszczy.
Najczęściej spotykany jest pellet drzewny i ten właśnie rodzaj pelletu – zrobiony z trocin drewna iglastego pozbawionego kory – uważany jest za najbardziej energetyczny.
Zalety pelletu
Zaletą pelletu jest to, że jest paliwem bardzo ekonomicznym, ponieważ w czasie jego spalania wytwarza się dużo ciepła, a jednocześnie powstaje niewiele popiołu i naprawdę znikoma ilość dwutlenku węgla. Oznacza to, że pellet jest jednocześnie paliwem sprzyjającym środowisku i nie przyczynia się do powstawania smogu, ani dziury ozonowej.
Ogrzewanie na pellet wciąż zyskuje popularność, zwłaszcza wśród ludzi dbających o środowisko naturalne, ale również wśród tych, którzy dbają o własną kieszeń.
Wady ogrzewania pelletem
Konieczne jest posiadanie pieca przystosowanego do spalania tego rodzaju paliwa. Najczęściej pellet używany jest w piecach z podajnikami, dzięki którym można po zasypaniu paliwa do pełna zapomnieć nawet na kilka dni o dokładaniu, ale trzeba pamiętać o opróżnianiu pojemnika z popiołem, którego na szczęście nie wytwarza się zbyt wiele.
Ta wada może się jednak okazać zaletą, ponieważ nowoczesne piece do opalania pelletem, stanowią czasem prawdziwą ozdobę wnętrza.
Przy zakupie pelletu należy zwracać uwagę na to, by kupowane paliwo było naprawdę wysokiej jakości. Kiepski pellet może zapychać palenisko.
Konieczne jest też odpowiednie przechowywanie granulatu. Zawilgocony pellet traci swoje właściwości.
Czy warto stosować to paliwo?
Jeśli podsumujemy wady i zalety opalania pelletem dojdziemy do wniosku, że warto jest ponieść jednorazową inwestycję w piec do spalania pelletu, by potem oszczędzać na rachunkach jednocześnie dbając o środowisko.