› bieżące
13:09 / 27.07.2017

Pętla Żuławska - atrakcja dla każdego turysty, nie tylko dla żeglarzy

Pętla Żuławska - atrakcja dla każdego turysty, nie tylko dla żeglarzy

fot. Marcin Mongiałło

Dwa dni temu, 25 lipca, w Jachtklubie Elbląg odbyła się konferencja, która została niemal w całości poświęcona obchodom Roku Rzeki Wisły. W wydarzeniu tym bierze udział również nasze miasto. Po jej zakończeniu udało nam się porozmawiać z komandorem Jachtklubu Elbląg i prokurentem Pętli Żuławskiej Stanisławem Bogdanem Justyńskim. 

303 kilometry wodnej przygody to nasze hasło. Ja zawsze namawiałem żeglarzy, żeby płynęli pod prąd. Jest to bezpieczniejsze - jeśli nasza jednostka stanie na mieliźnie, bez problemu będziemy w stanie z jej zejść.

- mówił komandor. 

Zdradził nam również plany rozbudowy miejsc, które uatrakcyjną i zwiększą możliwości wypoczynku na Pętli Żuławskiej.

Udało nam się uzyskać informację, że inwestycja związana z robudową portu we Fromborku ruszy jesienią tego rou. Inwestorem w tym przypadku będzie Urząd Morski w Gdyni. Więcej ninformacji w tej sprawie podamy wkrótce. 

Istnieje potrzeba rozbudowy infrastruktury turystycznej - przystani i innego rodzaju zaplecza na pętli. Jest to związane z olbrzymim zainteresowaniem jakim cieszy się wypoczynek na Pętli Żuławskiej.

W ubiegłym roku mieliśmy wykorzystanie marin na poziomie 93%. 

- z dumą powiedział komandor Bogdań Justyński.

Nie może to dziwić, gdyż Pętla Żuławska jest otwarta dla wszystkich - nie tylko dla tych, którzy dysponują patentem sternika jachtowego i znają się na żeglarstwie. Duże możliwości stwarza bowiem czarter jachtów na Pętli. Wystarczy jedna osoba, która posiada umiejętności żeglarskie, a cała grupa może cieszyć się urokiem przebywania na wodzie. Koszty nie są wysokie - są absolutnie porównywalne z zakwaterowaniem w atrakcyjnym cenowo obiekcie noclegowym. Przykładowo w jednej z firm koszt czarteru całego jachtu (do 7 osób) na 7 dni (od niedzieli godz. 12.00 do soboty godz. 12.00) w terminie od 25 czerwca do 2 września wynosi  5200 zł – odbiór i zwrot w Rybinie. Po 3 września cena ta spada do 3 000 zł. 

Zainteresowanie tą formą spędzania wolnego czasu będzie z pewnością rosło. Trudno do końca oszacować liczbę turystów na Pętli Żuławskiej. Jedno jest pewne - jest ona znacznie wyższa niż wskazują na to statystyki.

Ponad 150 tys. turystów odwiedziło mariny w ubiegłym roku, w tym 20 tys. od strony wody. Ta liczba turystów na Pętli Żuławskiej nie jest jednak pełna. Od właściciela tramwaju wodnego kursującego na trasie Tolkmicko - Krynica Morska dowiedziliśmy się, że przewiózł on w 2016 roku 20 tys. pasażerów

- poinformował komandor.

Pętla Żuławska to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. To 303 km niezapomnianej przygody, którą można przeżyć płynąc kajakiem, jachtem, łodzią motorową lub hausbotem. Jest to sieć portów, przystani żeglarskich i pomostów cumowniczych o najwyższej jakości, które powstały w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013.

Warto zaznaczyć, że Pętla Żuławska to także element Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 biegnącej z Rotterdamu, przez berliński węzeł śródlądowych dróg wodnych, północną Polskę, do Kaliningradu, a dalej drogą wodną Niemna (Pregołą i Dejmą do Kłajpedy).

Oprócz szlaków wodnych zgromadzonych wokół delty Wisły i infrastruktury przygotowanej z myślą o wszystkich zainteresowanych turystyką wodną, Pętla Żuławska łączy ze sobą liczne atrakcje związane z dziedzictwem kulturowym Żuław Wiślanych. To obszar niezwykle bogaty w unikatowe w skali kraju obiekty historyczne: zamki gotyckie czy domy podcieniowe, a także zabytki hydrotechniczne: mosty zwodzone czy śluzy. Obszar Pętli Żuławskiej to bez wątpienia miejsce wypoczynku, aktywnej rekreacji na łonie natury, niezwykłych krajobrazów i fascynującej przyrody.

Do zobaczenia na szlaku!

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%