› informacje systemowe
14:30 / 24.03.2017

Pętla Żuławska odcięta od Gdańska? Decyzja odroczona do 2018 roku

Pętla Żuławska odcięta od Gdańska? Decyzja odroczona do 2018 roku

fot. Wikipedia

Pętla Żuławska to jedna z najważniejszych turystycznie i przyrodniczo dróg wodnych łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej - Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki oraz wód Zalewu Wiślanego. Można nią podróżować przez ponad 300 kilometrów kajakiem, jachtem, łodzią motorową czy hausbotem. W zeszłym roku powzięto decyzję, że w marcu 2017 roku (do listopada) zostanie zamknięta śluza w Przegalinie z powodu niezbędnej przebudowy, co środowisko "wodniackie" przyjęło z ogromną dezaprobatą, ponieważ w sezonie znacznie utrudniłoby to żeglarzom dostanie się z Wisły i wód Pętli Żuławskiej do Gdańska. Urzędnicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej wycofali się jednak z tego pomysłu i przełożyli planowane prace na okres od 2 października br. do 31 maja 2018 roku, a jednym z powodów tej decyzji były obchody Roku Rzeki Wisły.

Atrakcja turystyczna, jaką jest Pętla Żuławska powstała w latach 2000-2014 za około 85 milionów złotych z funduszy unijnych. W jej ramach zbudowano 4 porty żeglarskie (Elbląg, Krynica Morska, Tolkmicko, Kąty Rybackie), 7 przystani żeglarskich (Biała Góra, Braniewo, Nowa Pasłęka, Błotnik, Osłonka, Malbork, Rybina), 2 pomosty cumownicze (Tczew oraz Drewnica), 2 mosty zwodzone (Gdańsk-Przegalina, Nowa Pasłęka) i i elektryfikację śluzy Gdańska Głowa. Pętla Żuławska jest również częścią Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 łączącej Kłajpedę z Rotterdamem - w Polsce przebiegającej od Zalewu Wiślanego, przez Wisłę, Noteć, Wartę i odcinek Odry.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku z dużym wyprzedzeniem zapowiedział, że śluza w Przegalinie zostanie zamknięta z powodu kompletnej przebudowy, w ramach której miała zostać wykonana budowa budynku socjalnego, warsztatowo-magazynowego, oraz budynku magazynowego do obsługi lodołamaczy, remont i przebudowa budynku maszynowni śluzy południowej i północnej, przebudowa stanowisk postojowych dla jednostek pływających i wybudowanie ciągłego pomostu cumowniczego, remont umocnień brzegowych awanportów śluz północnej i południowej, remont urządzeń i mechanizmów śluzy północnej, przebudowa układu sieci elektroenergetycznych, wodociągowych, gazowej i sanitarnej, przebudowa automatyki śluzy południowej oraz przebudowa układu dróg wewnętrznych. Warty 22 miliony złotych remont miał się rozpocząć w marcu, ale wśród osób korzystających z Pętli Żuławskiej pojawiły się głosy niezadowolenia, ponieważ miałby się on odbyć w sezonie turystycznym. To spowodowałoby utrudniony dostęp do Gdańska, do którego trzeba by płynąć naokoło od strony Zalewu Wiślanego.

Podczas debaty o Pętli w Nowym Dworze Gdańskim pojawił się także argument, że planowane prace znacznie utrudniłyby obchody Roku Rzeki Wisły. Senator Jerzy Wcisła przekonywał, żeby przebudowa odbyła się w innym terminie.

- Będziemy mieli uroczyste obchody tego roku na Westerplatte, ale z powodu zaplanowanego w tym czasie remontu w Przegalinie, żeglarze nie będą mogli dotrzeć na miejsce spotkania jachtami. Apeluję o przeprowadzenie tych prac w innym terminie - mówił parlamentarzysta PO.

Po rozpatrzeniu wszystkich argumentów, urzędnicy RZGW postanowili przełożyć termin rozpoczęcia prac na 2 października (do 31 maja 2018 r.). "Zmiana terminu zamknięcia śluzy - w stosunku do wcześniej podawanego w komunikatach - uwzględnia sugestie instytucji i organizacji, a także osób prywatnych w związku z imprezami związanymi z obchodami Roku Rzeki Wisły" - napisano w oficjalnym komunikacie.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%