› bieżące
14:00 / 22.04.2015

Pielęgniarki: Niskie płace zniechęcają do naszego zawodu

Pielęgniarki: Niskie płace zniechęcają do naszego zawodu

fot. Ryszard Siwiec

Pielęgniarki przed Urzędem Miejskim i Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Elblągu rozdawały ulotki. Przestrzegały, że bezpieczeństwo pacjenta jest zagrożone, bo jest zbyt mało pielęgniarek.

Pielęgniarki i położne zaczęły akcję informacyjną. W autobusach pojawiły się plakaty. Siostry przed Urzędem Miejskim i Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym rozdawały mieszkańcom ulotki. - Liczymy także na rozpowszechnienie naszych żądań przez media – mówi Bożena Lewandowska, elbląska pielęgniarka z Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych. Pielęgniarki tłumaczą, że jest ich za mało, by zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednią opiekę pacjentom. - W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 5 pielęgniarek, a w Szwajcarii 16 – wylicza Bożena Lewandowska. - Jesteśmy przeciążone. Jeszcze dodatkowo obciąża się nas pracą administracyjną, która nie jest przypisana do naszego zawodu.

Problemem jest brak młodych kadr. - Średnia wieku to nawet 50 lat – wyjaśnia Bożena Lewandowska. - Jak tak dalej pójdzie, wymrzemy jak dinozaury – dodaje z goryczą. - Jeszcze na dodatek pielęgniarka zanim przejdzie na emeryturę ma skończyć 67 lat. Nie wyobrażam sobie siebie w tym wieku w roli pielęgniarki. W akcji informacyjnej bierze także udział Katarzyna Kabuła, pielęgniarka, członkini OZPiP. Zauważa, że przyczyną są niskie płace. - Młodzi po ukończeniu studiów nie godzą się na 1,6 tysiąca brutto czy później na 2 tys. zł – przekonuje. - Wyjeżdżają za granicę i zarabiają pięć razy więcej. Zdaniem elbląskich pielęgniarek w Polsce bardziej ceni się tych, którzy zabezpieczają mienie niż tych, którzy są odpowiedzialni za życie ludzkie. - Przecież jest ono bezcenne – stwierdza Bożena Lewandowska.

Pielęgniarki domagają się umów o pracę. Na kontraktach muszą pracować nawet 1,5 etatu. Natomiast gdy mają umowy o pracę niecałe 8 godzin. Są przeciwne udawaniu, że państwo finansuje w sposób należyty świadczenie usług medycznych. - W rzeczywistości limituje świadczeniodawcom liczbę kontraktowanych procedur – wyjaśnia Bożena Lewandowska. - Natomiast pacjent musi się zmierzyć z wielomiesięcznym oczekiwaniem w kolejce na realizację świadczeń.

Pielęgniarki protestują przeciw nakazowi wykonywania na koszt świadczeniodawcy procedur medycznych ratujących życie, także poza kontraktem. Potem państwo wymusza zrzeczenie się części świadczeń w ramach ugody.






 

4
1
oceń tekst 5 głosów 80%

Powiązane artykuły

Bez strajku pielęgniarek w Elblągu. Będzie protest i czepki na głowach

06.05.2015

Także w Elblągu 12 maja będą protestowały pielęgniarki w czepkach na głowach i czarnych strojach. Chcą pokazać, ile jest ich naprawdę wśród...

Elbląskie pielęgniarki na „Ostatnim dyżurze”. Podpiszesz receptę?

24.07.2015 komentarzy 10

Dziś, według statystyk, mamy 5,4 pielęgniarek i położnych na 1000 pacjentów. Wszystko wskazuje na to, że w 2022 roku wskaźnik ten spadnie do wartości 4,0....

Pielęgniarki wywalczyły podwyżki. Rozmowy trwały 11 godzin

25.09.2015 komentarzy 2

Dwa miesiące temu informowaliśmy o elbląskich pielęgniarkach na „Ostatnim dyżurze”. Chodziło o receptę-petycję skierowaną do m.in. Premier Rządu...

Zdjęcia ilość zdjęć 16