› poradnik
00:40 / 10.03.2020

Pieluchy dla dorosłych na rachunek NFZ – kiedy i dla kogo?

Pieluchy dla dorosłych na rachunek NFZ – kiedy i dla kogo?

Jak nie trudno się domyślić, systematyczne korzystanie z pieluch generuje pewne koszty. Po podliczeniu może się okazać, że wcale nie są to małe sumy. Dlatego warto wiedzieć, że pieluchy dla dorosłych objęte są refundacją. Na jakich zasadach można z niej skorzystać? Czy każdy chory ma takie prawo? Odpowiedzi znajdziecie w kolejnych akapitach.

Bez zlecenia ani rusz

Pieluchy dla dorosłych objęte refundacją kupimy tylko, jeśli mamy właściwe zlecenie wystawione przez lekarza. Co musimy zrobić, żeby uzyskać takie zlecenie? Najpierw powinniśmy odwiedzić medyka, który zawarł umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Może to być lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalista (w grę wchodzą takie dziedziny jak chirurgia, onkologia i hematologia dziecięca, geriatria, ginekologia onkologiczna, położnictwo i ginekologia, urologia, urologia dziecięca, neurologia ogólna, neurologia dziecięca – pełen wykaz można znaleźć na stronie internetowej NFZ). To jednak jeszcze nie wszystko, bo otrzymujemy dopiero pierwszą część zlecenia. Drugą dostaniemy w lokalnym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Tu pracownicy wystawiają tzw. kartę zaopatrzenia miesięcznego. Możemy zgłosić się po nią osobiście, przez pośrednika lub po prostu wysłać pocztą dokument, który wręczył nam lekarz. Kiedy już w nasze ręce trafią obydwie części zlecenia, idziemy do apteki lub sklepu medycznego i odbieramy pieluchy na rachunek NFZ. Co ważne, jeżeli np. minął maj i zaczął się czerwiec, nikt nie wyda nam pieluch, które nie zostały odebrane w maju. Gapowe kosztuje!

Refundowane pieluchy dla dorosłych – komu przysługują?

Osoba, która zmaga się z nietrzymaniem moczu i jednocześnie chciałaby skorzystać z refundacji, musi pamiętać, że ma do niej prawo, jeżeli dolegliwość ta stanowi objaw innego schorzenia. O jakie przypadłości chodzi? Taniej pieluchy dla dorosłych dostaniemy, jeżeli np. cierpimy z powodu wad wrodzonych, dużych problemów z drogami moczowymi, upośledzenia umysłowego czy nowotworu. Nie oznacza to jednak, że np. ktoś, kto walczy z rakiem, objęty jest refundacją w identyczny sposób jak osoba z upośledzeniem umysłowym. Dlaczego? Ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia ustalił limity refundacji i przypisał je do poszczególnych niedyspozycji. Poza tym należy pamiętać, że pomoc z NFZ przysługuje jedynie osobom z ważnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Ile wynosi ulga?

Jak korzystanie z refundacji wygląda w praktyce? Maksymalna kwota, o jaką mogą starać się osoby z nowotworem, to 77 zł miesięcznie. W przypadku innych schorzeń, takich jak choroby układu nerwowego, pokarmowego, dróg moczowych, czy upośledzenia umysłowego możemy liczyć na najwyżej 63 zł w każdym miesiącu. Przy czym warto wiedzieć, że 100% refundacji przysługuje jedynie inwalidom wojskowym, wojennym oraz osobom represjonowanym, o ile oczywiście chorują na wspomniane wyżej przypadłości.

Należy też mieć świadomość, że refundacja jest jedynie ulgą, a nie sposobem na bezpłatne odebranie pieluchomajtek. Po pierwsze, zwykle pieluch jest za mało (dofinansowanie obejmuje zakup do 90 sztuk) i trzeba ich sporo dokupić, wyciągając pieniądze z własnej kieszeni. Po drugie, najlepiej szukać miejsc, gdzie pampersy są najtańsze. Przy czym niestety wszystko zostało wymyślone tak, że sklepy internetowe nie mają możliwości refundacji. Nie oznacza to jednak, że należy je odrzucać. Zdarza się, że proponują ofertę lepszą niż punkt stacjonarny, nawet po uwzględnieniu refundacji.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%