› bieżące
14:02 / 06.06.2013

Pierwszy koncert w ramach X Ogrodów Polityki za nami

Pierwszy koncert w ramach X Ogrodów Polityki za nami

fot. Konrad Kosacz

Wczoraj odbył się długo oczekiwany koncert TWOgether Duo z Elbląską Orkiestrą Kameralną pod batutą Marka Mosia. Dyrektor Biblioteki Elbląskiej, Jacek Nowiński wręczył redaktorowi naczelnemu Polityki Jerzemu Baczyńskiemu nagrodę Gloria Artist.

Pierwszego dnia X Ogrodów Polityki redaktor Baczyński dostał Medal Zasłużonych Kulturze Gloria Artist. Jak uzasadnia Jacek Nowiński: Nagroda została za przyznana za owocną działalność animatora społecznego i kulturowego. Dla Baczyńskiego to pierwsze tak duże wyróżnienie, podczas wręczania nagrody nie krył wzruszenia.

TWOgether Duo to duet, który tworza wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz i akordeonista Maciej Frąckiewicz. Oboje mają 25 lat, a na koncie bardzo długą listę prestiżowych nagród i wyróżnień. Pracują razem z młodymi polskimi kompozytorami. Magdalena Bojanowicz w Szkole Muzycznej w Warszawie uczyła się pod kierownictwem Andrzeja Orkisza. Ukończyla z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. W 2009 roku została półfinalistką 2. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego Gaspara Cassado w Tokyo w Japonii, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów wiolonczelowych na świecie. Współpracę z akordeonistą Maciejem Frącewiczem rozpoczęła w 2007 roku. Frąckiewicz studiował m.in. w Escuola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie. Duet jest laureatem prestiżowego stypendium Ministra Kultury RP „Młoda Polska”, które otrzymał na nagranie płyty z kompozycjami polskich współczesnych twórców.

Dorota Szwarcman, redaktor "Polityki" tak komentuje występ duetu:

-Zarówno Maciej Frącewicz jak i Magdalena Bojanowicz choć występują razem pod nazwą TWOgether Duo, pokazują się w dwóch różnych charakterach. Para tych zdolnych artystów została nagrodzona Paszportami Polityki w roku 2012 w kategorii muzyka poważna. Nagroda została przyznana za płytę "Satin". Nieoczywiste połączenie instrumentów, własne transkrypcje i nowoczesność to wszystko czym wyróżnia się ten wyjątkowy duet. Utwory z dzisiejszego koncertu przygotował Mikołaj Majkusiak.

Już dziś kolejny koncert w ramach X Ogrodów Polityki, tym razem wystapi zespół Strachy Na Lachy.
 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 23