› zapowiedzi
10:36 / 01.03.2013

Pierwszy marcowy DKF: Na ekranie "Cezar musi umrzeć"

Pierwszy marcowy DKF: Na ekranie

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu MFF w Berlinie obraz „Cezar musi umrzeć” będzie można zobaczyć na pierwszym marcowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego w kinie „Światowid”.

Film braci Paolo i Vittorio Tavnini pokazuje grupę więźniów, odsiadujących w rzymskim zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze wyroki za najcięższe przestępstwa, którzy biorą udział w przygotowaniach do wystawienia „Juliusza Cezara”. Próby odbywają się w wielu miejscach: w wąskich, klaustrofobicznych więziennych korytarzach, na spacerniaku, w sali wizyt. Dzięki sztuce Szekspira do skazanych mafiosów, morderców i rabusiów, których twarzy nie skaziła dotąd refleksja o wartości życia i śmierci, powoli zaczyna docierać prawda o ich czynach…

Tematy zawarte w „Juliuszu Cezarze” – przyjaźń, lojalność, spisek, zdrada, pragnienie władzy, zabójstwo – pomagają skazanym odkryć w sobie pokłady skrywanych dotąd emocji i obudzić świadomość tego, co zrobili. Jeden z nich wyznaje, że odkąd poznał dramat Szekspira, „cela stała się dla niego prawdziwym więzieniem”.

Przed kamerą stają amatorzy, którzy prawdą wyrazu nie ustępują najlepszym artystom. A na ekranie pojawiają się napisy: informacje o wieloletnich, czasem dożywotnich wyrokach, jakie odsiadują za ciężkie zbrodnie – od handlu narkotykami po mafijne morderstwa. (...) Reżyserzy świadomie zrezygnowali w „Cezarze..." z koloru. Czarno-biały obraz jeszcze bardziej podnosi ich dzieło. Nadaje mu nowy wymiar, podkreśla surowość i uniwersalizm. Zmagania z własnym człowieczeństwem nigdy nie są przecież łatwe. To nie jest telenowela do oglądania w wygodnym fotelu.

Barbara Hollender, Rzeczpospolita

Film „Cezar musi umrzeć” w kinie “Światowid” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka w czwartek, 7 marca o godz. 19.00.Cena biletu: 8 zł. Kup lub rezerwuj bilet on-line: http://swiatowid.elblag.pl/pl/rezerwacja-on-line/.

Reżyseria: Paolo i Vittorio Taviani
Scenariusz: Paolo i Vittorio Taviani, Fabio Cavalli
Obsada: Cosimo Rega, Salvatore Striano, Giovanni Arcuri, Antonio Franca, Juan Dario Bonetti
Produkcja: Włochy, 2012
Czas trwania: 76 min.


Edyta Jasiukiewicz, CSE Światowid

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%