› bieżące
06:00 / 22.10.2013

Pierwszy rozrusznik serca w Polsce wszczepiono 50 lat temu

Pierwszy rozrusznik serca w Polsce wszczepiono 50 lat temu

fot. Konrad Kosacz

Z roku na rok przybywa pacjentów, którym wszczepiono implanty kardiologiczne, istotne jest upowszechnienie wiedzy, jak pomóc choremu w sytuacji kryzysowej. W tym roku mija 50 lat od pierwszej implantacji takiego urządzenia w Polsce. Z powodu starzenia się społeczeństwa z roku na rok przybywa pacjentów, którzy korzystają z takiej terapii. W 2012 w Polsce wszczepiono 27 4981 rozruszników serca, a łącznie szacunkowo ponad 100 000 osób żyje z takim urządzeniem.

Akcja „Okaż serce niebieskiej bransoletce” uwrażliwia na problemy takich pacjentów. Rozrusznik serca (stymulator) to kilkucentymetrowej wielkości urządzenie wszczepiane podskórnie, które wspomaga rytm serca. Stymulator pobudza serce, gdy rytm serca staje się zbyt wolny, albo gdy pojawiają się przerwy w pracy serca. Urządzenie wszczepia się, kiedy pacjent cierpi na zbyt wolną czynność serca objawiającą się osłabieniem, zawrotami głowy, omdleniami lub utratami przytomności.

Zgodnie z wytycznymi międzynarodowych towarzystw kardiologicznych2 wszczepienie kardiowertera-defibrylatora lub stymulatora jest najskuteczniejszą metodą zalecaną w zapobieganiu groźnym następstwom arytmii, w tym zatrzymaniu akcji serca. Zabieg wszczepienia stymulatora serca trwa ok. półtorej godziny i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Pacjent przebywa w szpitalu po zabiegu 2-3 dni. Potem stopniowo może wracać do normalnej aktywności. Z uwagi na rosnącą liczbę pacjentów korzystających z elektroterapii (wszczepione rozruszniki serca i kardiowertery-defibrylatory) stworzono akcję „Okaż serce niebieskiej bransoletce”. Akcja została zainicjowana przez pacjenta, pana Darka Woźniaka, a jej celem jest zwrócenie uwagi na pacjentów ze stymulatorami serca i kardiowerterami-defibrylatorami. Przekaz akcji brzmi: Jeśli zobaczysz osobę, która ma niebieską, silikonową bransoletkę3 z napisem „Mam kardiowerter-defibrylator” lub zieloną bransoletkę „Mam stymulator serca” – oznacza to, że jest to pacjent z wszczepionym urządzeniem kardiologicznym. Okaż mu pomoc i empatię. Ze względu na to, że coraz więcej osób, w tym także młodych, ma wszczepione urządzenia kardiologiczne, kluczowe jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy o zasadach postępowania w sytuacji kryzysowej, np. gdy taki człowiek zasłabnie na ulicy, w sklepie, parku. Szybka reakcja, kontakt z pogotowiem ratunkowym, mogą uratować mu życie.

Na stronie www.dobre-serce.pl umieszczone są materiały informacyjne dotyczące akcji, w tym film z pacjentem, plakat akcji, licznik poparcia. Stworzony został również instruktaż, jak udzielać pomocy pacjentowi z wszczepionym urządzeniem kardiologicznym, gdy ten zasłabnie poza domem oraz jak pacjenci powinni być traktowani przez ochronę w miejscach, gdzie znajdują się bramki magnetyczne.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%