› policja
07:30 / 19.08.2016

Piraci drogowi – bójcie się. Na horyzoncie ostrzejsze kary

Piraci drogowi – bójcie się. Na horyzoncie ostrzejsze kary

Policja przyznaje – likwidacja fotoradarów i brak chęci ich przejęcia przez Inspekcję Transportu Drogowego negatywnie odbiła się na bezpieczeństwie na drogach. Kierowcy ponownie poczuli się bezkarni. Na prośbę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji policja zamierza jednak zaostrzyć kary dla piratów drogowych. Zmieniony zostanie przede wszystkim system punktów karnych – łatwiej będzie można stracić prawo jazdy.

Nowy taryfikator „punktowy” to nie tylko zaostrzenie obecnych kar, ale i kilka „nowości”. Wśród nich można chociażby wymienić jazdę po chodniku (było zero, będzie pięć) czy też wyprzedzanie z niewłaściwej strony jezdni (było zero, będzie trzy). Za nielegalne parkowanie na „kopercie” obecnie kierowca dostaje pięć punktów – będzie siedem. Spowodowanie stłuczki na drodze wewnętrznej – sześć. Niezapięcie pasów bezpieczeństwa – cztery (było dwa). Brak kasku – cztery (było dwa). Niezatrzymanie się przed znakiem „STOP” - dwa (był jeden).

Co ważne, od nowego roku zmieni się wyłącznie system punktów a nie wysokość mandatów pieniężnych. Policjanci zaznaczają, że kierowcy nagminnie łamiący przepisy boją się bardziej właśnie tych pierwszych. Dlaczego? To oczywiste – przekroczenie ich ustalonej liczby skutkuje czasowym zatrzymaniem prawa jazdy i koniecznością ponownego odbycia kursu na prawo jazdy.

Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji zaznaczył jednak, że warto by było pomyśleć również o zwiększeniu kar mandatów:

- Mandaty w Polsce są jedynymi z najniższych, które obowiązują praktycznie w całej Unii Europejskiej. Myślę, że to najwyższy czas, żeby się zastanowić nad zmianami również w tym obszarze.

Każdego dnia elbląscy policjanci wystawiają kilkadziesiąt mandatów i pouczeń dla kierowców, którzy nie stosują się do przepisów ruchu drogowego. Wśród nich najczęściej popełnianymi wykroczeniami są przekroczenia prędkości, wymuszenia pierwszeństwa, wyprzedzanie w miejscach niebezpiecznych i tym samym zakazanych. Niestety, każdego dnia w całym województwie zatrzymuje się przynajmniej kilku kierowców, którzy „za kółko” postanowili wsiąść po spożyciu alkoholu.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%