› bieżące
06:22 / 10.09.2013

PiS i PO przegrały wybory we Fromborku. Będzie druga tura

PiS i PO przegrały wybory we Fromborku. Będzie druga tura

Przedterminowe wybory nie wyłoniły burmistrza Fromborka - poinformowała przewodnicząca miejskiej komisji wyborczej Barbara Chomacka i dodała, że druga tura głosowania odbędzie się 22 września. W wyborach przepadli kandydaci PO i PiS.

We wczorajszych wyborach burmistrza Fromborka najwięcej głosów - 391 - otrzymał startujący z własnego komitetu wyborczego 57-letni Henryk Bakinowski. Drugi wynik uzyskała 32-letnia Małgorzata Wrońska startująca z komitetu wyborczego "Przemiany" (318 głosów). Te dwie osoby zmierzą się w drugiej turze wyborów, która odbędzie się 22 września.

Trzeci wynik uzyskała należąca do PO, ale startująca z własnego komitetu wyborczego Urszula Zakrzewska (257 głosów). Czwarty wynik uzyskał 42-letni Artur Mieczaniec z komitetu Prawo i Samorządność zdobywając 170 głosów. Piąty był 58-letni Zbigniew Kędziora zgłoszony przez własny komitet wyborczy, który otrzymał 156 głosów. Kolejne miejsce uzyskał 41-letni Grzegorz Smusz (własny komitet wyborczy) zdobywając 86 głosów. Najmniej głosów, bo 71 otrzymał 36-letni Robert Markun (komitet wyborczy "Równe szanse").

Jak powiedziała PAP Chomacka uprawnionych do głosowania było 3 tys. 85 osób, a głosów ważnych oddano 1449.

Wybory we Fromborku były konieczne, bo dotychczasową burmistrz Krystynę L. sąd uznał prawomocnie za winną przestępstwa urzędniczego, polegającego na poświadczeniu nieprawdy w dokumentach, dotyczących inwestycji unijnych. Burmistrz została skazana na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę w wysokości 1200 zł.

Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy budowie sołeckich centrów kultury w gminie Frombork: w Wielkim Wierznie, Sadłukach i Jędrychowie. Centra były budowane w latach 2006-2007. Gmina Frombork korzystała przy budowie centrów z unijnych dotacji. Aby europejskie środki trafiły do inwestora, gmina musiała przedstawiać dokumenty z postępów prac budowlanych.

Według sądu, który uznał winę burmistrz, gmina przedstawiała nieprawdziwe informacje; wykazywała bowiem, że kolejne etapy budowy są realizowane zgodnie z planem, podczas gdy ich nie wykonano, albo wykonano po czasie, albo też przeprowadzono prace budowlane inne, niż ujęte w harmonogramie.

Prokuraturę o nieprawidłowościach, jakie stwierdzono podczas kontroli, zawiadomił warmińsko-mazurski urząd marszałkowski.

Burmistrz Fromborka najpierw mówiła w lokalnych mediach, że nie zrezygnuje z mandatu. Wkrótce jednak zrezygnowała z pełnienia funkcji i poinformowała radnych, że odchodzi na emeryturę. Radni podjęli wówczas uchwałę o wygaśnięciu jej mandatu.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

W niedzielę przedterminowe wybory burmistrza Fromborka

07.09.2013 komentarzy 1

W niedzielę mieszkańcy Fromborka będą wybierać w przedterminowych wyborach burmistrza. Startuje 7 kandydatów. Poprzednia burmistrz zrezygnowała z urzędu,...

Frombork. Dziś druga tura wyborów burmistrza miasta

22.09.2013 komentarzy 1

We Fromborku rano rozpoczęła się druga tura wyborów burmistrza tego miasta i gminy. Startują w niej Henryk Bakinowski i Małgorzata Wrońska - oboje z...