› bieżące
09:17 / 08.05.2013

Piszą do nas. Prawo trzeba zmienić a nie protestować przeciwko niemu

Piszą do nas. Prawo trzeba zmienić a nie protestować przeciwko niemu

Panie Pośle przeczytałem właśnie Pana przesłanie w sprawie przejścia granicznego na stronie http://www.elblag.net/artykuly/posel-wojciech-penkalski-kolejny-ministerialny-sko,4091.htm. Sytuacja jest trudna i z jednej strony popieram Pana dbałość i tych, dla których granica jest jedynym dostępnym miejscem pracy z drugiej jednak strony to Pana rolą jest zmiana prawa a nie protest wobec jego przestrzegania.

Zgadzam się z Panem, że zmiana procedury wykonywania odpraw celnych wymaga okresu, vacatio legis , ale to za mało – klucz zastosowany przez Służbę Celną jest nieracjonalny by nie rzec „ idiotyczny”. Przepisy ustawy o obrocie paliwami zabraniają o ile wiem opróżniania zbiornika z paliwem zakupionym za granicą. Czy to znaczy, że pojazd z zatankowanym zbiornikiem nie może się zepsuć a w wypadku takiej awarii nie wolno go naprawić bez łamanie przepisów ustawy? Ta sprawa jest tematem na Interpelację Poselską nie jest, bowiem moralne prawo głupie a ten zapis tak rozumiany jest głupi. Druga sprawa to zapis o owych „10 przejazdach”. Zapis jest nieracjonalny, bowiem ilości spalanego przez pojazd paliwa nie zależy od czasu jaki upływa pomiędzy przekroczeniem granicy, ale od ilości przejechanych kilometrów i stanu technicznego pojazdu.

O ile, zatem celem zmiany stosowania przepisów ustawy jest w istocie walka z patologicznym obrotem paliwami to kluczem dla badania celu przekroczenia granicy nie może być osoba kierowcy, ale pojazd, jaki ją przekracza i to pojemność zbiornika paliwowego tego pojazdy, jego spalanie i przebieg mogą mieć znaczenia w ramach tego postępowania. Co jednak ciekawsze o ile wiem to nie do zadań Służby Celnej należy przestrzeganie wykonania przez Obywateli ustawy o obrocie paliwami, ale nie znam tej ustawy stąd jest to wątpliwość natury proceduralnej. Przypominam też Panu o moich pytaniach, jakie na Kongresie postawiłem zarówno Panu jak i Panu Januszowi Palikotowi. Jak Pan pamięta jednym z nich było to dotyczące rozszerzenia procedury TAX FREE na usługi „ eksportowe ” wykonywane w strefie wolnego ruchu.

Zapraszam, zatem do publicznej odpowiedzi na postawione pytania gdyż Elbląg jest obecnie na etapie wyboru nowej władzy samorządowej a kwestia zmian, jaki postulowałem może mieć bardzo poważane znaczenie gospodarcze dla całego regionu. Przypominam, zatem o pytaniach i zapraszam do złożenia interpelacji poselskiej. Informuję też Pana, iż we wtorki planuję prowadzić w Elblągu kolejne” Obywatelskie Wtorki” w Ratuszu Staromiejskim i wydaje mi się, że tematem pierwszego z nich powinna być sytuacją, o jakiej Pan pisze. Zapraszam, zatem do tego by jako Poseł zaprosił Pan na takie spotkanie przedstawicieli Ministra Finansów i Dyrektora Generalnego Służby Celnej oraz Mieszkańców Braniewa i Elbląga, bo moim zdaniem warto o tym problemie porozmawiać publicznie i spokoju , w miejscu na takie rozmowy odpowiednim.

Mariusz Lewandowski

3
4
oceń tekst 7 głosów 43%