› bieżące
07:36 / 14.06.2013

Piszą o Elblągu. Mocne uderzenie PiS

Piszą o Elblągu. Mocne uderzenie PiS

To PiS najpóźniej rozpoczął kampanię prezydencką w Elblągu. Teraz zaczyna się restart kampanii. W weekend – identycznie jak przed kilkoma miesiącami w Rybniku – PiS organizuje wyjazdowe posiedzenie klubu. Politycy partii mają dosłownie zamieszkać w Elblągu na ostatnim etapie przed wyborami. A w mieście ma też pojawić się lider ugrupowania, który dziś wystąpi wraz z Jerzym Wilkiem na konferencji prasowej pod hasłem „Elbląg-IV port RP”. Restart kampanii to w dużej mierze efekt działań Adama Hofmana i Mariusza A. Kamińskiego. Do I tury wyborów zostało dokładnie 10 dni.

Prawo i Sprawiedliwość najpóźniej ze wszystkich dużych ugrupowań zaprezentowało swojego kandydata na prezydenta w tych kluczowych w tym miesiącu wyborach. Jerzy Wilk startował już w Elblągu dwa razy. Lokalne media spekulowały, że było spowodowane brakiem entuzjazmu w centrali dla tej kandydatury. Wilk jako jedyny kandydat aż do dziś nie został oficjalnie zaprezentowany przez lidera swojego ugrupowania. W Elblągu był już między innymi Miller, Kowal, Palikot (dwa razy), Ziobro (dwa razy). Dzisiejsza konferencja w Warszawie to próba nadrobienia tych zaległości. Jarosław Kaczyński ma odwiedzić miasto w przyszłym tygodniu.

Restart kampanii to także wynik zaangażowania Adama Hofmana i Mariusza A.Kamińskiego, którzy odwiedzili Elbląg w tym tygodniu. To miasto to teren politycznej „zastępczej wojny” między partiami – i to prowadzonej przez polityków młodego pokolenia. Kandydatkę PO wspiera Agnieszka Pomaska, w Elblągu pojawił się także rzecznik RP Andrzej Rozenek.

Jednym z argumentów PiS dotyczących geografii politycznej miasta i jego historii będą wyniki Platformy w wyborach parlamentarnych i samorządowych. W 2011 roku w okręgu 34 wygrała zdecydowanie Platforma – osiągając 42,37% i 4 mandaty. PiS zdobył dwa razy mniej głosów i mandatów – tylko 23,21%. Identycznie było w 2007 roku. PO miała 43,34% (4 mandaty) a PiS (24,26% i dwa miejsca). W wyborach samorządowych w 2010 roku Platforma także wygrała w mieście bardzo zdecydowanie. Odwołany w kwietniu tego roku prezydent Nowaczyk zdobył w II turze 60,22% głosów. W wyborach do Rady Miasta PO miała 35,89% głosów. PiS znalazł się na trzecim miejscu – za SLD – z wynikiem 19,51%

PiS ma zorganizować wyjazdowe posiedzenie klubu, a na ostatnim etapie przed wyborami w regionie politycy tego ugrupowania mają być bardzo widoczni. We czwartek miasto odwiedzi Jarosław Kaczyński. Hasłem tego kampanijnego restartu jest „Elbląg-IV port RP!”. Jak mówił już na konferencji w Elblągu Adam Hofman – zapowiadając przekaz partii na ostatni etap kampanii: „Musi być przekop Mierzei, czwarty port Rzeczpospolitej Polskiej, ten warunek musi spełnić nowy premier Jarosław Kaczyński, który już raz umowę o przekopie podpisał właśnie tutaj. Niestety Donald Tusk zatrzymał wszystkie prace”.

Stratedzy PiS liczą na to, że ta ofensywa w ostatnim momencie pozwoli Wilkowi dostać się do II tury wyborów. Sondaże sprzyjają kandydatowi PiS, ale Platforma – w przeciwieństwie do Rybnika – ma silną i rozpoznawaną w mieście kandydatkę.

źródło: www.300polityka.pl

2
12
oceń tekst 14 głosów 14%