› poradnik
13:29 / 11.10.2017

PIT-36 – kto i do kiedy musi złożyć rozliczenie?

PIT-36 – kto i do kiedy musi złożyć rozliczenie?

PIT-36 jest to rozliczenie, które corocznie musi składać określona grupa płatników. Dotyczy ono przede wszystkim osób, które prowadzą własną działalność i są opodatkowane według skali podatkowej. Tak jak w przypadku innych PIT-ów, można złożyć PIT-36 online.

PIT-36 – nie dla wszystkich przedsiębiorców
 

PIT-36 mają obowiązek wypełnić osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, w szczególności, gdy jest to działalność pozarolnicza. Druk ten nie jest jednak obowiązkowy dla wszystkich biznesmenów. Za rok 2017 rozliczenie to muszą złożyć osoby, które prowadząc pozarolniczą działalność były opodatkowane według skali podatkowej (18% lub 32%) na zasadach ogólnych. Druk PIT-36 dotyczy więc tych, którzy nawet niewielką część swoich przychodów musieli rozliczyć samodzielnie, bez pośrednictwa pracodawcy.

Do grona osób, które muszą rozliczyć PIT-36, należą także ci, którzy:

  • korzystają z kredytu podatkowego. Kredyt podatkowy umożliwia rozłożenie podatku na 5 lat, po spełnieniu określonych warunków (Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dz.U. 1991 Nr 80 poz. 350, art. 44 ust. 7a), wiąże się jednak z dokonaniem doliczenia (Ustawa, art. 44 ust. 7f);
  • prowadzili specjalną produkcję rolną, przy zastosowaniu skali podatkowej na zasadach ogólnych;
  • w roku rozliczeniowym uzyskali przychód z najmu, podnajmu czy dzierżawy, który był opodatkowana na zasadach ogólnych;
  • uzyskali przychody zza granicy, za które muszą samodzielnie się rozliczyć (bez pośrednictwa polskich płatników);
  • uzyskali przychody w Polsce, za które muszą samodzielnie się rozliczyć (np. za wykonywane dzieło).

Druk PIT-36 a łączenie przychodów
 

Warto pamiętać o tym, że PIT-36 nie musi być jedynym rozliczeniem, które należy złożyć. Druk PIT-36 może łączyć się z innymi. Wszystko zależy od źródeł, z których uzyskuje się przychody. W takiej sytuacji konieczne będzie rozliczenie zarówno PIT-36, jak i złożenie drugiego druku, dotyczącego przychodów poza przychodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Może to wyglądać więc w następujący sposób:

  • rozliczenie PIT-28 – dotyczące najmu rozliczanego podatkiem ryczałtowym,
  • rozliczenie PIT-36 – dotyczące innych źródeł przychodów.

Dlatego zawsze należy być uważnym i sprawdzać, czy druk PIT-36 jest jednym, który powinno się złożyć. Nierzadkie są bowiem sytuacje, kiedy trzeba wypełnić i wysłać więcej niż jedno rozliczenie: PIT-38 i/lub PIT-28. Zależy to jednak od indywidualnej sytuacji każdego podatnika.

PIT-36 online, czyli jak szybko rozliczyć PIT-36
 

Roczne rozliczenie podatkowe to obowiązek, który niechętnie wypełnia większość osób. Wynika to przede wszystkim ze strachu przed błędnym wypełnieniem druku. Dlatego warto skorzystać z pomocy – i wcale nie musi być to znajoma księgowa.

rozliczenie-pit-przez-internet.jpg

Od kilku lat możliwe jest rozliczenie przez Internet. Taka opcja jest idealna dla osób, które mają problem z wypełnieniem swojej deklaracji. Druk PIT-36 nie jest trudny do uzupełnienia, kiedy można wypełnić go i wysłać przez Internet. Dostępne są darmowe programy, które są intuicyjne w obsłudze i pokazują, jak krok po kroku wypełnić PIT-36. Jednym z najlepszych programów na rynku jest chociażby www.podatnik.info/program_do_pit/pit-36 . Najważniejsze dane, o których trzeba pamiętać, to numer PESEL lub NIP, który należy wpisać w odpowiednim miejscu wypełniając PIT-36 online. Numery PESEL lub NIP są potrzebne jednak każdej osobie, która składa deklarację podatkową, dlatego konieczność ich podania nie jest niczym nowym. 

Istotną kwestią jest także termin, do kiedy PIT-36 należy złożyć lub wysłać do właściwego Urzędu Skarbowego. Ustaloną datą jest ostatni dzień kwietnia w roku następnym po roku rozliczeniowym. Przykładowo składając rozliczenie za rok 2017, ostatnim dniem, kiedy można złożyć zarówno PIT-36, jak i inne druki, jest poniedziałek 30 kwietnia 2018 r. W wyjątkowych sytuacjach dzień ten może być zmieniony i przypada na pierwsze dni robocze maja – jeżeli ostatni dzień kwietnia wypada w dzień wolny od pracy. Nie jest to jednak regułą, dlatego zawsze warto sprawdzić to w swoim Urzędzie Skarbowym, albo po prostu złożyć deklarację PIT-36 online z wyprzedzeniem - nie czekając na koniec kwietnia. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%