› bieżące
10:30 / 12.03.2020

PIT-36 – kto powinien go wypełnić?

PIT-36 – kto powinien go wypełnić?

Aż do 2018 obowiązkiem wypełnienie i złożenia deklaracji PIT objęty był każdy pełnoletni obywatel naszego kraju. To niestety nie okazało się dobrym rozwiązaniem, bo spora ilość dokumentów składanych na kilka dni przed upłynięciem terminu sprawiała, że w urzędach tworzyły się długie kolejki, a ich procedowanie było powolne i niezbyt efektywne. Ponadto wypełnienie formularza w wielu przypadkach okazywało się niekonieczne, bo dochody podatników pochodziły z jednego źródła.

  1. Kto powinien złożyć PIT-36 za rok 2019?
  2. Jak wypełnić PIT-36 za rok 2019?
  3. PIT-36 – o jakich załącznikach musisz pamiętać?
  4. Dlaczego warto skorzystać z programy do rozliczeń PIT online?

To właśnie dlatego spora część osób z zadowoleniem przyjęła decyzję rządu znoszącą obowiązek wypełniania corocznych PIT-ów. Oczywiście te przepisy nie objęły wszystkim podatników, a nadal istnieje spora grupa osób, które powinny złożyć deklarację. W tym artykule wyjaśniamy, kto musi to zrobić oraz na to uważać przy wypełnianiu formularza PIT-36. Przypominamy ponadto o najważniejszych załącznikach oraz podpowiadamy, jak uprościć cały proces i zminimalizować ryzyko popełnienia ewentualnych błędów.

Kto powinien złożyć PIT-36 za rok 2019?

Nowe przepisy zakładają, że fiskus sam rozliczy nasz podatek za ubiegły rok. W tym celu skorzysta z informacji, które sam posiada (między innymi dotyczących uzyskiwanych przez nas dochodów oraz zapłaconych zaliczek), a także sięgnie do baz danych prowadzonych przez inne instytucje publiczne. Tu wymienić należy przede wszystkim ZUS (informacje o odliczonych składkach) oraz bazy PESEL (dane dotyczące ulg na dzieci). Warto też zauważyć, że 1 procent podatku również zostanie odliczony – w tym celu skarbówka sprawdzi ostatnią złożoną przez nas deklarację i wybierze wskazaną w nim organizację.

Automatycznie sporządzone deklaracje dostępne są na Portalu Podatkowym od 15 lutego do 30 kwietnia. W tym czasie możemy zapoznać się z jej treścią i zaakceptować ją (co oznacza złożenie PIT-u), wprowadzić poprawki (dotyczące na przykład 1 procenta podatku lub ulg nieujętych przez fiskusa) lub odrzucić (między innymi w przypadku, gdy chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem).

Nie zapominajmy jednak, że opisane ułatwienia dotyczą jednak tylko osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej – a więc dokonujących rozliczenia na formularzach PIT-37 i PIT-38. Przedsiębiorcy oraz przedstawiciele wolnych zawodów (a więc płatnicy PIT 36 i PIT-36L) nadal zobowiązani są do własnoręcznego sporządzenia deklaracji. Według deklaracji resortu finansów, ten wymóg zostanie zniesiony w najbliższym roku.

Szczegółowa lista podatników zobowiązanych do złożenia PIT-36 wygląda następująco:

  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach;
  • działy specjalne w gospodarstwach rolnych;
  • osoby uzyskujące przychody z tytułu najmu lub podobnych umów;
  • podatnicy notujący przychody ze źródeł krajowych, z których sami opłacali podatek;
  • osób pobierających pensję od zagranicznych płatników.

Jak wypełnić PIT-36 za rok 2019?

Na samym wstępie warto wyjaśnić, że przedsiębiorcy nie zawsze powinni złożyć deklarację PIT-36. Tak będzie w następujących przypadkach:

  • jeśli dochody pochodzą z prowadzenia spółki, w której wspólnik rozlicza się na podstawie ryczałtu – w takiej sytuacji zobowiązani do tego są również pozostali wspólnicy;
  • jeśli choć jedno ze źródeł przychodów rozliczane jest liniowo – wówczas dotyczy to również pozostałych.

Przy wypełnianiu deklaracji PIT-36 pod uwagę należy wziąć te same czynniki, co w przypadku PIT-37 i PIT-38. Są to przede wszystkim:

  • łączenie przychodów;
  • ewentualna strata podatkowa z poprzednich lat;
  • wspólne rozliczenie z małżonkiem;
  • rozliczenie jako rodzic samotnie wychowujący dziecko;
  • rozliczenie dochodów małoletniego dziecka;
  • rozliczenie dochodów z zagranicy
  • ujęcie ewentualnej likwidacji działalności.

PIT-36 – o jakich załącznikach musisz pamiętać?

Rozliczenie PIT wymaga czasem dodania załączników. Dla PIT-36 mogą to być:

  • PIT/O – wypełniany jest w sytuacji, gdy płatnik korzysta z ulgi podatkowej – na przykład internetowej, na dzieci, w związku z darowizną, rehabilitacyjnej, z tytułu pracy za zagranicą czy na IKZE;
  • PIT/B – dotyczy dochodów i strat prowadzonej działalności gospodarczej oraz spółek, w których płatnik jest wspólnikiem;
  • PIT/D – zawiera dane związane z odliczenie wydatków mieszkaniowych poniesionych przez płatników korzystających z ulg budowlanych;
  • PIT/M – służący do rozliczenia dochodów małoletniego dziecka;
  • PIT/ZG – przeznaczony dla płatników osiągających przychody za granicą.

Dlaczego warto skorzystać z programy do rozliczeń PIT online?

Jak widać rozliczenie PIT-36 może sprawiać spore problemy. Unikniemy ich – przynajmniej w sporej części – rezygnując z ręcznego wypełnienia deklaracji. Dużo lepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z dedykowanych w tym celu programów dostępnych w internecie. Rozlicz PIT 36 online pod powyższym adresem, oszczędzając czas i nerwy związane z ewentualnymi korektami.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%