Planujesz budowę- sprawdź jak zacząć!
Branża budowlana zawsze cieszy się dużym powodzeniem. Coraz większa liczba ludności na świecie, to jednocześnie konieczność zapewnienia dachu nad głową dla nich wszystkich. Za tym idzie rozwój infrastruktury umożliwiającej transport (drogi, mosty, kolej), pracę (np. biurowce) oraz rozrywkę (centra handlowe, hale sportowe itp.). Wciąż buduje się wiele nowych obiektów, wykorzystując także miejsca po wyburzeniu nienadających się już do użytku budynków.
Bardzo popularne jest też remontowanie starej zabudowy. Przykładem takich działań mogą być renowacje zniszczonych kamienic oraz przystosowywanie dawnych hal przemysłowych i magazynów na potrzeby mieszkaniowe lub do pełnienia funkcji biurowca. W mniejszych miejscowościach bardzo często dworki z całą zabudową gospodarską są przerabiane na ekskluzywne hotele typu SPA. Niezależnie od rodzaju inwestycji jej realizacja wymaga zaangażowania wielu osób różnych profesji.
Wszystko zaczyna się od przelania pomysłu na papier, czyli przygotowania projektu budowy. W dzisiejszych czasach nowoczesne technologie i materiały pozwalają na realizację nawet bardzo śmiałych wizji. Jeśli mamy już gotowy papierowy plan budowy, potrzebne jest pozwolenie na budowę. Czasami instytucja wydająca takie decyzje zobowiązuje inwestora do powołania inspektora nadzoru inwestorskiego. Trudne warunki terenowe oraz wysoki stopień skomplikowania realizowanego projektu, czy znaczny wpływ na środowisko mogą być przesłanką do wydania takiego nakazu. Rolą osoby pełniącej tą funkcję jest zadbanie o prawidłowy przebieg procesu budowy.
Taki specjalista dba on o interesy właściciela budowy. Sprawdza, czy wszystkie prace są przeprowadzone zgodnie z aktualną wiedzą i osiągnięciami techniki. Osoba na tym stanowisku jest także odpowiedzialna za kontrolę materiałów używanych podczas budowy oraz jakości wykonywanych robót. Inspektor nadzoru inwestorskiego dba też o to, aby przestrzegać wszelkich wymogów wynikających z przepisów prawa.
Dodatkowy pracownik to dodatkowe koszty. Kiedy taki specjalistyczny nadzór jest zbędny? Jeśli planowana budowa jest nieskomplikowana i niewielka np. domek jednorodzinny.