› inwestycje miejskie
13:28 / 09.10.2015

Plaży miejskiej nie będzie. Co w zamian? Hotele! Kiedy? Nie wiadomo

Plaży miejskiej nie będzie. Co w zamian? Hotele! Kiedy? Nie wiadomo

fot. K. Kosacz / archiwum elblag.net

Miasto będzie pozbywało się kolejnych działek, tym razem w okolicach Wyspy Spichrzów. Jeden z wniosków do Budżetu Obywatelskiego zakładał stworzenie w tamtym miejscu plaży miejskiej. Został od jednak odrzucony, ponieważ w tym miejscu mają w przyszłości powstać hotele, ośrodki konferencyjne i gastronomiczne. Kiedy? Nie wiadomo.

Samym projektem stworzenia plaży miejskiej w okolicach Wyspy Spichrzów nasza redakcja szczególnie się zainteresowała, ponieważ jest on bardzo podobny do pomysłu, który przedstawiliśmy naszym Czytelnikom kilka tygodni temu. We wniosku czytamy, że taka plaża „powinna być skierowana dla osób chcących opalać się nad brzegiem rzeki, grillować i odprężyć się od codziennego zgiełku”. W tym miejscu, według założeń pomysłodawcy, można by było spożywać alkohol. Cały teren miałby zostać ogrodzony przed bezpańskimi zwierzętami, posiadałby śmietniki i infrastrukturę bezpieczeństwa.

Pomysł w swoich założeniach jest naprawdę ciekawy. Centrum miasta, niedaleko Starówka, blisko policja (w razie potrzeby interwencji). To również byłoby pierwsze miejsce w Elblągu, gdzie legalnie, pod chmurką moglibyśmy wypić przysłowiowe „niedzielne piwo” ze znajomymi. Taki pomysł przedstawiliśmy naszym Czytelnikom względem Wyspy Spichrzów, która jest nieużytkowana właściwie przez cały rok (pomijając dwa-trzy dni Dni Elbląga oraz jednego tygodnia w roku, kiedy rozkłada się tam cyrk).

Wniosek został jednak odrzucony. Według Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji, projekt jest niezgodny z Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W przyszłości teren ten miasto ma sprzedać podmiotom, które mają tu postawić hotele, ośrodki konferencyjno-szkoleniowe, obiekty handlowe i punkty gastronomiczne. Spróbowaliśmy się dowiedzieć się w biurze prasowym ratusza coś więcej na ten temat.

Po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, że miasto nie ma planów i pomysłów na to, jak zagospodarować taki teren. Jeżeli w przyszłości miałby on zostać sprzedany, to warto już dziś przeprowadzić odpowiednie badania rynku i już dziś rozpocząć poszukiwanie potencjalnych inwestorów. W innym przypadku działka, po wystawieniu ogłoszenia, może podzielić losy swojej koleżanki na rogu Ogólnej i Jana Pawła II. Przypomnijmy: miasto musiało kilkukrotnie obniżać jej cenę do momentu, kiedy nie znalazł się chętny na nią Klient.

Skąd nasze przekonanie? Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta, poinformowała nas, że

(...) zadanie ujęte w BO miało polegać na stworzeniu plaży na Wyspie Spichrzów. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego zakłada hotele, ośrodki konferencyjno-szkoleniowe, handel i gastronomie. Miasto w przyszłości chce przeznaczyć przedmiotowy teren do zbycia pod cele wskazane w MPZP dlatego przeprowadzenie obecnie  inwestycji było by nieekonomiczne.

Pozostaje więc jeden problem – nasza redakcja już to wie. Wynika to chociażby z dokumentów dostępnych na stronie Budżetu Obywatelskiego. Pytaliśmy natomiast o szczegóły dotyczące tych planów – kiedy miasto planuje zbyć działki, czy zostały już wykonane jakiekolwiek działania w kierunku pozyskania inwestorów itd. itp.

Niestety, informacji takich nie otrzymaliśmy. Wiemy natomiast jedno – działki będą sprzedane. Warto podkreślić – kolejne działki.

Do tematu zagospodarowania Wyspy Spichrzów powrócimy już wkrótce.

 

4
1
oceń tekst 5 głosów 80%