› bieżące
14:42 / 02.12.2013

Płonął acetylen w zakładzie przy ul. Niskiej

Płonął acetylen w zakładzie przy ul. Niskiej

fot. PSP

Dzisiaj tuż po godzinie 8.00, do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, dotarła informacja o wybuchu w jednym z zakładów przy ul. Niskiej. Na miejscu okazało się, że doszło do zapalenia się acetylenu, wewnątrz instalacji (znajdującej się w budynku), która służyła do jego wytwarzania.

Wcześniej, zadziałał zawór bezpieczeństwa, przez który, na zewnątrz, wyrzucony został płomień, stąd też w pierwszych relacjach mowa była o „wybuchu”. Później, poza podwyższoną temperaturą instalacji, nie było żadnych widocznych objawów tego pożaru.

Działania strażaków polegały na podaniu proszku do wnętrza instalacji, ponadto wpuszczono tam azot aby wypchnąć tlen, który mógł podtrzymywać proces spalania się acetylenu. Prewencyjnie, z obawy przed niekorzystnym rozwojem sytuacji, ewakuowano z acetylenowni i sąsiednich budynków 20 osób. Po powyższych czynnościach skupiliśmy się na monitorowaniu temperatury instalacji, która z upływem czasu spadała, co wskazywało na to, że sytuacja została opanowana.

Nikt nie został poszkodowany. W tamtym roku, w tym miejscu, prowadziliśmy ćwiczenia, które zakładały podobny rozwój wypadków. Okazało się, że stan rzeczywisty nie odbiega od teorii, zadziałały wszystkie zabezpieczenia i procedury. Przyczyny tego pożaru nie są w tym momencie ustalone. To nastąpi w dniach najbliższych.

Łącznie na miejsce skierowano 8 pojazdów pożarniczych i 27 strażaków. Akcja zakończyła się o godzinie 11.12.


Oficer Prasowy st. kpt. Przemysław Siagło

 

4
1
oceń tekst 5 głosów 80%