Plusy zakupu mieszkania z rynku pierwotnego
Współczesny rynek mieszkaniowy w Polsce jest niezwykle płodny – inwestycji wciąż przybywa i każdy może znaleźć odpowiednie lokum dla siebie. Pierwszym punktem w poszukiwaniu mieszkania jest zazwyczaj decyzja, czy nabyć je na rynku pierwotnym czy wtórnym. Z raportu Eurostatu wynika, że Polacy są w europejskiej czołówce pod względem zakupu mieszkań z pierwszej ręki. Dlaczego je wybieramy?
Czym jest rynek pierwotny?
Od dłuższego czasu w Polsce odnotowywany jest duży przyrost inwestycji mieszkalnych. Dzieje się tak zwłaszcza w dużych miastach – wybór osiedli budowanych przez dewelopera w Krakowie czy w stolicy jest olbrzymi. O rynku pierwotnym jest mowa, gdy mamy do czynienia z ofertami od deweloperów lub spółdzielni, oferujących nowe i nieużywane mieszkania. Zazwyczaj nieruchomości te wymagają wykończenia, jednak część nabywców decyduje się na zakup mieszkania „pod klucz”, co wiąże się z większymi kosztami.
Po więcej informacji zapraszamy na: dom-bud.pl
Plusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym
- Nowoczesne budownictwo – nieustanny rozwój i ulepszone technologie sprawiają, że współczesne budownictwo niejednokrotnie dużo przewyższa stare bloki pod względem jakości materiałów i ich trwałości. Nowe mieszkania, o ile zostały dobrze sprawdzone przy odbiorze, to więc także mniejsze ryzyko usterek.
- Swoboda aranżacyjna – kupno nowego mieszkania to także większa dowolność pod kątem urządzenia wszystkich pomieszczeń. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, bez gruntownego remontu raczej nie jest to możliwe – wizja kłucia w ścianach i wymiana zniszczonej podłogi, mogą skutecznie zniechęcić do zmian.
- Większe bezpieczeństwo – nowe osiedla zazwyczaj zapewniają swoim lokatorom większe poczucie bezpieczeństwa dzięki monitoringowi i ochronie. Dla niektórych osób nie bez znaczenia pozostaje również ogrodzony teren osiedla.
- Korzyści formalne – zakup mieszkania z rynku pierwotnego oznacza także 5 - letnią gwarancję, jakiej musi nam udzielić deweloper na nową nieruchomość. Zaletą takich mieszkań jest również to, że nie trzeba płacić podatku w wysokości 2% od wartości rynkowej nieruchomości, jak to ma miejsce w przypadku mieszkań z rynku wtórnego.
Za kupnem mieszkania z rynku pierwotnego przemawia wiele korzyści, a wśród nich względy estetyczne i swoboda aranżacyjna. W Polsce inwestycje prowadzone są zwłaszcza w dużych miastach, dlatego znalezienie interesującej inwestycji u dewelopera w Krakowie czy innym większym ośrodku miejskim, nie stanowi obecnie większego problemu.