› bieżące
11:08 / 01.02.2019

Płyn, pianka czy żele do twarzy – po co sięgnąć?

Płyn, pianka czy żele do twarzy – po co sięgnąć?

Wiele uwagi przykłada się do wyboru kremów, czy maseczek, ale jeśli zostaną nałożone na skórę, która nie jest odpowiednio oczyszczona, to nawet najlepsza formuła nie zadziała i nie da pożądanych rezultatów. Pianki, mleczka i żele do twarzy muszą być stosowane codziennie. Jednocześnie ważne jest nie tylko samo stosowanie kosmetyków, ale ich prawidłowy dobór. W przeciwnym razie ich skuteczność może wydawać się wątpliwa lub preparat będzie szkodliwy dla kondycji cery.

Nie bez powodu w drogeriach czy aptekach znajdziemy kosmetyki pielęgnacyjne o różnych składach, konsystencjach i zastosowaniu. Wszystkie one spełniają swoje zadanie, pod warunkiem, że będą użytkowane zgodnie z przeznaczeniem i do odpowiedniego typu skóry.

Oczyszczanie przy najczęstszych typach skóry

Żele do twarzy są najpopularniejszymi kosmetykami do codziennego mycia, ale nie jedynymi. Tuż obok nich stoją emulsje, mleczka i płyny micelarne. Ich właściwości są różne. Dla kogo poszczególne preparaty są najbardziej wskazane? Jeśli mamy skórę suchą, to o optymalne nawilżanie musimy zadbać nawet podczas mycia twarzy. Najlepiej sprawdzą się emulsje, mleczka bez zmywania wodą i żele do twarzy z dodatkiem kremów.

Przy skórze tłustej, na której pojawiają się zaskórniaki, kosmetyki do oczyszczania nie tylko mogą, ale powinny mieć mocniejsze działanie. Prawidłowo dobrany preparat wykazuje kompleksowe działanie. Będzie odpowiedzialny za matowienie skóry, oczyszczanie z nadmiaru łoju i zwężanie porów. Tutaj wskazane są pianki i żele do twarzy wymagające zmywania wodą.

Typem skóry pośredniej między dwoma poprzednimi jest skóra normalna i mieszania. Wybierając preparaty, trzeba się skoncentrować, by z jednej strony regulowały wydzielanie sebum, a z drugiej nawilżały. Wybór kosmetyków w tym przypadku jest spory. Można sięgnąć po delikatniejsze w działaniu pianki i żele spłukiwane wodą, ale sprawdzą się też płyny micelarne bez spłukiwania.

Płyny i żele do twarzy o specjalnych potrzebach

Poza kilkoma najczęstszymi typami cery, jest też kilka takich, które wymagają specjalnej pielęgnacji.  Szukając do nich kosmetyków oczyszczających, musimy szczególną uwagę zwracać na skład. Przy cerze trądzikowej największym kłopotem jest to, że jednocześnie jest tłusta i wrażliwa. Jest na niej wiele stanów zapalnych i wyprysków. Pianki i żele do twarzy kupowane z myślą o cerze trądzikowej, muszą w sobie łączyć właściwości antybakteryjne, lecznicze, oczyszczające i nawilżające. Często preparaty te mają olejek z drzewa herbacianego, aloes, cynk.

Równie uważnie podchodzi się przy doborze kosmetyków do skóry ze skłonnością do alergii i wrażliwej. Jej posiadacze muszą sięgać po kosmetyki łagodne, często bezzapachowe i hipoalergiczne. Najważniejsze są składniki o działaniu nawilżającym, przeciwzapalnym i kojącym, jak alantoina i d-pantenol. Z kolei przy cerze naczynkowej, najważniejsze są związki o właściwościach obkurczających naczynka i substancje wzmacniające. W składzie często są witaminy C i K, czy wyciąg z kasztanowca.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%