› zapowiedzi
12:52 / 17.07.2013

Po Braniewie nadchodzi czas na Frombork. Kolej na kino

Po Braniewie nadchodzi czas na Frombork. Kolej na kino

Po Braniewie przyszedł czas na Frombork. Letni piątkowy wieczór upłynie pod znakiem plenerowej projekcji surrealistycznej komedii w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego. „Ewa chce spać”, w piątek, 19 lipca, w okolicach dworca kolejowego we Fromborku.

„Ewa chce spać” to debiut reżyserski Tadeusza Chmielewskiego z 1957 r., który został bardzo ciepło przyjęty przez ówczesną krytykę. Recenzenci mieli rację, Chmielewski, w swojej karierze zrealizował jeszcze kilka przebojowych komedii m. in. : „Gdzie jest generał?”, „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Nie lubię poniedziałku” czy „Wiosna, panie sierżancie”.

„Ewa chce spać” to także debiut aktorski siedemnastoletniej Barbary Kwiatkowskiej. Rolę otrzymała dzięki wygranej w konkursie „Piękne dziewczyny na ekran” zorganizowanej przez czasopismo „Film”.

W debiucie filmowym twórcy „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” realizm miesza się z wydarzeniami fantastycznymi, składając się na pełną uroku, surrealistyczną komedię.

Młoda dziewczyna, Ewa ma zacząć naukę w Technikum Geodezyjnym. Przyjeżdża do miasta w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego, lecz woźny nie wpuszcza jej do internatu. Nastolatka przez całą noc poszukuje noclegu w odrealnionym mieście . Podczas swoich poszukiwań, Ewa poznaje młodego policjanta, Piotra, wplątana zostaje w ciąg dziwacznych zdarzeń, których bohaterami są ludzie z półświatka.

Film Chmielewskiego to także pełne ironii spojrzenie na absurdy życia społecznego i politycznego w Polsce w latach 50.

Film „Ewa chce spać” został zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu Kino RP.

Projekcja filmu „Ewa chce spać”, w sobotę, 19 lipca o godz. 21.30 na dworcu kolejowym we Fromborku. Wstęp wolny.

Następne pokazy w ramach projektu Kolej na kino:

  • 2 sierpnia, godz. 21.00 – Tolkmicko, film: „Giuseppe w Warszawie”, reż. Stanisław Lenartowicz
  • 16 sierpnia, godz. 21.00 – Suchacz, film: „Rejs”, reż. Marek Piwowski
  • 6 września, godz. 20.30 – Elbląg , film: „Pan Tadeusz”, reż. Ryszard Ordyński z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka

Więcej informacji o projekcie Kolej na kino można znaleźć tutaj: http://www.swiatowid.elblag.pl/pl/aktualnosci/filmy/kolej-na-kino/

Projekt pn. Kolej na kino jest współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Sponsor główny: Agencja Reklamowa Contact

Partnerzy: Urząd Miejski w Elbląg, Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku, Restauracja Zapiecek w Suchaczu, Stowarzyszenie Suchacz TAKA Wieś, Urząd Gminy w Braniewie, Urząd Gminy we Fromborku, projekt Kino RP, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Filmoteka Narodowa.

Autor: Paulina Łuczak

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%