Po Braniewie nadchodzi czas na Frombork. Kolej na kino
Po Braniewie przyszedł czas na Frombork. Letni piątkowy wieczór upłynie pod znakiem plenerowej projekcji surrealistycznej komedii w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego. „Ewa chce spać”, w piątek, 19 lipca, w okolicach dworca kolejowego we Fromborku.
„Ewa chce spać” to debiut reżyserski Tadeusza Chmielewskiego z 1957 r., który został bardzo ciepło przyjęty przez ówczesną krytykę. Recenzenci mieli rację, Chmielewski, w swojej karierze zrealizował jeszcze kilka przebojowych komedii m. in. : „Gdzie jest generał?”, „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Nie lubię poniedziałku” czy „Wiosna, panie sierżancie”.
„Ewa chce spać” to także debiut aktorski siedemnastoletniej Barbary Kwiatkowskiej. Rolę otrzymała dzięki wygranej w konkursie „Piękne dziewczyny na ekran” zorganizowanej przez czasopismo „Film”.
W debiucie filmowym twórcy „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” realizm miesza się z wydarzeniami fantastycznymi, składając się na pełną uroku, surrealistyczną komedię.
Młoda dziewczyna, Ewa ma zacząć naukę w Technikum Geodezyjnym. Przyjeżdża do miasta w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego, lecz woźny nie wpuszcza jej do internatu. Nastolatka przez całą noc poszukuje noclegu w odrealnionym mieście . Podczas swoich poszukiwań, Ewa poznaje młodego policjanta, Piotra, wplątana zostaje w ciąg dziwacznych zdarzeń, których bohaterami są ludzie z półświatka.
Film Chmielewskiego to także pełne ironii spojrzenie na absurdy życia społecznego i politycznego w Polsce w latach 50.
Film „Ewa chce spać” został zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu Kino RP.
Projekcja filmu „Ewa chce spać”, w sobotę, 19 lipca o godz. 21.30 na dworcu kolejowym we Fromborku. Wstęp wolny.
Następne pokazy w ramach projektu Kolej na kino:
- 2 sierpnia, godz. 21.00 – Tolkmicko, film: „Giuseppe w Warszawie”, reż. Stanisław Lenartowicz
- 16 sierpnia, godz. 21.00 – Suchacz, film: „Rejs”, reż. Marek Piwowski
- 6 września, godz. 20.30 – Elbląg , film: „Pan Tadeusz”, reż. Ryszard Ordyński z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka
Więcej informacji o projekcie Kolej na kino można znaleźć tutaj: http://www.swiatowid.elblag.pl/pl/aktualnosci/filmy/kolej-na-kino/
Projekt pn. Kolej na kino jest współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Sponsor główny: Agencja Reklamowa Contact
Partnerzy: Urząd Miejski w Elbląg, Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku, Restauracja Zapiecek w Suchaczu, Stowarzyszenie Suchacz TAKA Wieś, Urząd Gminy w Braniewie, Urząd Gminy we Fromborku, projekt Kino RP, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Filmoteka Narodowa.
Autor: Paulina Łuczak