› bieżące
14:01 / 31.07.2012

Po małym ruchu granicznym czas na transport

Po małym ruchu granicznym czas na transport

fot. UM Elbląg

Wczoraj i dziś obraduje w Elblągu Komisja ds. transportu, żeglugi i łączności Polsko-Rosyjskiej Rady ds. Współpracy Regionów Rzeczypospolitej z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Tematem spotkania są sprawy dotyczące usprawnień w transporcie pomiędzy regionami obu krajów. Spotkanie ma związek z umową o małym ruch granicznym, która niedawno weszła w życie, otwiera ona nowe możliwości, ale wymaga też niezbędnych uregulowań.

Polskiej sekcji Komisji przewodniczył Dyrektor Departamentu Polityki Transportowej i Współpracy Międzynarodowej  w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Rzeczypospolitej Polskiej - Tomasz Michalski. Natomiast rosyjskiej sekcji przewodniczył Aleksiej Kljuniejew - Kierownik Departamentu Rozwoju Kompleksu Transportowego i Drogownictwa w Ministerstwie Rozwoju Infrastruktury Obwodu Kaliningradzkiego.

Gospodarzem spotkania był Grzegorz Nowaczyk Prezydent Elbląga, który inaugurując wczorajsze spotkanie w Elbląskim Parku Technologicznym podkreślił, że: w związku z małym ruchem granicznym zaczął obowiązywać nowy stan możliwości, zarówno dla mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego, jak i naszego regionu. Te decyzje polityczne podparte decyzjami prawnymi powodują, że z dużym optymizmem patrzymy w przyszłość. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale właśnie po to są takie spotkania jak dzisiejsze. Liczymy na coraz szersze kontakty handlowe i biznesowe pomiędzy naszymi regionami, a jednym z pierwszych kroków żeby to umożliwić są uregulowania właśnie w transporcie.

Strony przedstawiły swoje stanowiska dotyczące m.in.: konieczności wymiany informacji na temat wielkości przepływów towarowych i pasażerskich między regionami RP i Obwodem Kaliningradzkim, wprowadzenia regulacji w zakresie żeglugi po Zalewie Wiślanym/Kaliningradzkim, w szczególności stawek opłat portowych w Porcie Elbląg. Komisja rekomendować będzie także zmiany w zakresie transportu kolejowego, w tym wprowadzenie zmian do wciąż obowiązujących umów pomiędzy PRL i ZSRR o komunikacji kolejowej przez granicę państwową. Obie strony rozmawiają także na temat zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych towarowych przewozów samochodowych między RP i Obwodem Kaliningradzkim.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%