› bieżące
11:55 / 05.08.2013

Po naszych publikacjach. Będzie kurtyna wodna (aktualizacja)

Po naszych publikacjach. Będzie kurtyna wodna (aktualizacja)

W niedzielę pisaliśmy, że elblążanie nie mają bezpiecznego miejsca, gdzie w czasie silnych upałów mogliby się ochłodzić w mieście. Sanepid bowiem ostrzega przed kontaktem z wodą w fontannach. Urząd Miejski zapewnia, że od jutra będzie funkcjonowała kurtyna wodna na Pl. Jagiellończyka.

Wczoraj informowaliśmy, że brakuje w Elblągu miejsca, gdzie mieszkańcy mogliby choć na chwilę ochłodzić się w upalne dni. W mieście nie funkcjonuje od ponad dwóch lat odkryte kąpielisko. Sanepid natomiast ostrzega przed korzystaniem z wody znajdującej się w fontannie przy ul. 1 Maja.

Dlaczego? Bakterie, pasożyty, glony, groźba alergii, grzybicy, zatruć pokarmowych - sanepid ostrzega przed kąpielami czy choćby brodzeniem w miejskich fontannach. Taka chwila przyjemności w chłodnej wodzie może spowodować spore komplikacje zdrowotne.

Pracownicy Sanepidu jednak ostrzegają - nawet wdychanie oparów wody z fontanny może być groźne dla astmatyków. Nie powinniśmy się w nich kąpać, pić wody czy nawet ochładzać. Sanepid, który bada te miejskie źródła ochłody i uciechy odnajduje tam liczne, groźne dla człowieka bakterie. Najczęściej są one pochodzenia zwierzęcego, bo ptakom czy bezpańskim psom i kotom fontanny służą za urokliwy wodopój, kąpielisko i często - toaletę.

- Kilka lat temu, jak były takie upały, to na Placu Jagiellończyka pojawiały się takie przenośne zraszacze. Można było się ochłodzić. Ale teraz zostaje nam tylko ta fontanna. Nie wiem czy to do końca zdrowe, ale przynajmniej jest chłodno – mówi Zofia Leszczyńska, która również odpoczywa przy fontannie przy ul. 1 Maja.

Urząd Miejski zapewnia, że od wtorku na Pl. Jagiellończyka zacznie działać kurtyna wodna. Szczegóły na ten temat wkrótce.

Aktualizacja:

Orzeźwiająca kurtyna wodna stanie już jutro (6 sierpnia) na Placu Kazimierza Jagiellończyka. Kurtyna będzie pracowała w godzinach od 11:00 do 17:00, bo zapowiada się naprawdę upalny tydzień. W kolejnych dniach tj. w środę i w czwartek taka kurtyna będzie ustawiona w innych miejscach naszego miasta o czym powiadomimy elblążan już jutro.

Miasto uruchamia kurtynę ponieważ synoptycy zapowiadają, że w ciągu najbliższych dni przez Elbląg przetoczy się fala upałów. Akcję koordynuje Departament Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Miejskiego w  Elblągu.

UM Elbląg

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

Sanepid ostrzega: uwaga na kąpiele w fontannach

04.08.2013 komentarzy 2

Bakterie, pasożyty, glony, groźba alergii, grzybicy, zatruć pokarmowych - sanepid ostrzega przed kąpielami czy choćby brodzeniem w miejskich fontannach. Taka chwila...

Sprawdź gdzie się ochłodzić w czasie upału w mieście

06.08.2013 komentarzy 1

Tegoroczne lato i wysokie temperatury dają nam w tym roku nieźle w kość. Trzeba przyznać, że jest gorąco i duszno. Niestety w Elblągu nie ma możliwości...