› bieżące
07:00 / 08.09.2014

PO prowadzi w sondażu. Będą szybsze wybory?

PO prowadzi w sondażu. Będą szybsze wybory?

fot. TVP

34 procent badanych głosowałoby we wrześniu na Platformę Obywatelską. Od czerwcowego badania PO zyskała 10 punktów procentowych. Przeciwnik partii Donalda Tuska – PiS – odnotował, wspólnie z Solidarną Polską i Polską Razem 28–procentowe poparcie. To 3–punktowy spadek od czerwca, gdy partia Jarosława Kaczyńskiego występowała w sondażu samodzielnie.

Jednocześnie 51 procent ankietowanych opowiada się za przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi. Ośrodek TNS Polska przeprowadził badanie dla „Wiadomości” TVP1 w dniach 4–5 września, a więc po wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

W najnowszym badaniu SLD otrzymało 9–procentowe poparcie, wyższe od czerwcowego o 1 punkt. Kongres Nowej Prawicy i Polskie Stronnictwo Ludowe popiera we wrześniu po 5 proc. respondentów. Dla partii Janusza Korwin–Mikkego oznacza to spadek o 5 punktów; poparcie dla partii Janusza Piechocińskiego nie zmieniło się. Na Twój Ruch Janusza Palikota głosowałoby we wrześniu 2 procent badanych, o 2 punkty mniej niż w czerwcu.

Po rozpisaniu tych wyników na mandaty układ w Sejmie wyglądałby następująco: 222 mandaty dla PO, 185 – dla PiS i jego koalicjantów, 43 – dla SLD, 9 – dla Nowej Prawicy i 1 – dla PSL. By mieć większość, potrzeba 231 posłów.

Badanie dla „Wiadomości” TVP1 ośrodek TNS Polska przeprowadził 4–5 września na próbie 1000 Polaków. Osoby, które nie wykluczyły udziału w wyborach – miały sprecyzowane preferencje lub nie były zdecydowane, której partii przekazać poparcie – stanowiły 759. Badanie objęło preferencje spontaniczne i wspomagane (wspomagane dotyczą osób, które uprzednio spontanicznie odpowiadały „nie wiem, na którą partię głosować”).

Tymczasem nadal można głosować w naszej sondzie kandydatów na prezydenta Elbląga.

http://www.elblag.net/artykuly/kto-na-prezydenta-elblaga-zapraszamy-do-sondy,13908.htm

Źródło: TVP

13
7
oceń tekst 20 głosów 65%