Po raz czwarty nie udało się wybrać sekretarza miasta
fot. Konrad Kosacz
Urząd Miejski nadal bez sekretarza miasta. W konkursie ogłoszonym po raz czwarty przez Urząd Miejski zgłosiła się tylko jedna osoba. Jednak nie zdecydowano się na zatrudnienie tego kandydata. Dlaczego?
Na stronie BIP Urzędu Miejskiego pojawiło się lakoniczne wyjaśnienie braku wyboru kandydata na sekretarza miasta: „Nie wybrano żadnego kandydata do zatrudnienia spośród kandydatów spełniających wymagania”.
Nie potwierdziły się więc doniesienia elbląskich działaczy Kongresu Nowej Prawicy, że sekretarzem może zostać radny miejski PiS – Paweł Fedorczyk.
- Na ogłoszenie o konkursie wpłynęła tylko jedna oferta. Kandydat, choć spełniał wymogi formalne, nie przeszedł pozytywnie postępowania konkursowego – wyjaśnia Monika Borzdyńska, rzeczniczka prasowa prezydenta miasta. – Dlatego nie mogliśmy zatrudnić tej osoby.
Czy miasto ogłosi konkurs po raz piąty i czy obniży dość wysokie wymagania stawiane kandydatowi na sekretarza miasta?
- Taka decyzja jeszcze nie zapadła – wyjaśnia Monika Borzdyńska. – Jeśli chodzi o założone przez nas wymagania stawiane kandydatowi na sekretarza miasta, to wynikają one z ustawy i nie możemy ich dowolnie interpretować.
Od września br. sekretarz musi być wyłoniony w drodze konkursu, a nie poprzez powierzenie obowiązków. Do tej pory miasto już czterokrotnie poszukiwało sekretarza w drodze ogłoszenia o pracę. Żaden z kandydatów nie spełniał jednak stawianych przez Ratusz wymagań.
Jakie wymagania stawiało miasto idealnemu kandydatowi na stanowisko sekretarza miasta? Musi posiadać: obywatelstwo polskie, wykształcenie wyższe magisterskie o kierunku prawo lub administracja, co najmniej 6 letni staż pracy na stanowiskach urzędniczych, w tym co najmniej 4 letni staż pracy na kierowniczych stanowiskach urzędniczych, w jednostkach administracji samorządowej o których mowa w art. 2 oraz jednostkach wymienionych w art. 5 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych, dobrą praktyczną znajomość przepisów z zakresu postępowania administracyjnego i prawa pracy, bardzo dobrą znajomość technik legislacji, bardzo dobrą znajomość ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa i ustawy o pracownikach samorządowych, bardzo dobrą znajomość zasad kontroli zarządczej, znajomość pojęć z zakresu prawoznawstwa, bardzo dobre zdolności organizacyjne, kreatywność, samodzielność, obowiązkowość, dyspozycyjność, lojalność, uczciwość, niekaralność za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub za umyślne przestępstwo skarbowe, zdolność do czynności prawnych i korzystanie z pełni praw publicznych, nieposzlakowana opinia. Wymagany jest również brak przynależności do partii politycznych. Wymagania dodatkowe: znajomość realizacji projektów dofinansowanych ze środków zewnętrznych, w tym środków Unii Europejskiej, umiejętność redagowania pism urzędowych i okolicznościowych, znajomość systemu zarządzania jakością wg normy ISO 9001.
Powiązane artykuły
Miasto nie będzie szukało sekretarza. Prezydent rezygnuje
17.01.2014
Piątego razu nie będzie. Prezydent Jerzy Wilk, choć zapowiadał powołanie sekretarza miasta, teraz rezygnuje z tego zamierzenia. Przyczyna jest prosta – Ratusz...