› poradnik
16:50 / 17.01.2017

Początek nowego roku to dobry czas na założenie firmy. Fundusze europejskie czekają na przedsiębiorczych

Początek nowego roku to dobry czas na założenie firmy. Fundusze europejskie czekają na przedsiębiorczych

Chcesz prowadzić firmę? Zanim podejmiesz taką decyzję, powinieneś zorientować się, czy będziesz na tyle konkurencyjny, aby utrzymać się na rynku. W tym mogą pomóc ci fundusze z Unii Europejskiej.

Jesteś osobą bezrobotną? A może wykonujesz pracę, która nie sprawia ci przyjemności? Jeżeli zdecydowałeś się założyć działalność gospodarczą i rozwinąć swoje skrzydła, to musisz wiedzieć, że prognozy nie są optymistyczne, ale też nie jesteś pozostawiony sam sobie – możesz skorzystać m.in. z pomocy finansowej. Poza urzędami pracy, dotację na otwarcie firmy możesz pozyskać, starając się o fundusze z programów realizowanych przez Unię Europejską.

Zanim założysz firmę…

Każdego dnia w Polsce powstaje ok. 1 200 nowych firm. Niemal 80% tych podmiotów upada już w ciągu pierwszych dwóch lat. Musisz mieć zatem świadomość, że konkurencja jest duża, a to, czy utrzymasz się na rynku, zależy od wielu czynników. Poza reklamą, musisz mieć też dobry produkt lub usługę. Aby dostarczać produkty lub usługi, często jest potrzebny specjalistyczny sprzęt, wyposażenie lub po prostu pomieszczenia. Jeżeli nie posiadasz środków własnych lub ich wysokość nie jest wystarczająca, aby zrealizować wszystkie pomysły, to masz szansę otrzymać dofinansowanie.

Jeżeli chcesz się zorientować, jakie programy będą w krótce realizowane, to czas poznać się zestawieniem dostępnym pod adresem: https://www.ideabank.pl/fundusze-europejskie-dotacje-unijne-dla-firm. Tam znajdziesz szczegółowe informacje o programach, które są lub będą realizowane w poszczególnych województwach w ramach Programu Operacyjny Inteligentny Rozwój.

Zakładam firmę – w jakiej wysokości dotację otrzymam?

Załóżmy, że jesteś zainteresowany założeniem żłobka. Opieka nad młodszymi to dość dochodowe zajęcie, ale prowadzenie takiej działalności wymaga posiadania odpowiednio wyposażonego budynku. Potrzebne są zatem środki na wybudowanie takiego lub dostosowanie posiadanego już obiektu.

Wysokość dotacji zależy od twoich potrzeb, a dokładniej od poczynionych przez ciebie wyliczeń oraz tego, w jakim województwie powstanie żłobek lub klub malucha. Przykładowo chcąc zapewnić dostęp do usług opiekuńczych nad dziećmi do 3 lat na terenie śląskim, możesz liczyć na dofinansowanie w wysokości 88%. Jeżeli zdecydujesz się otworzyć taką działalność na terenie województwa wielkopolskiego, to z funduszy europejskich zostanie pokryte maksymalnie 85% wydatków poczynionych na ten cel.

Dotacje unijne – o czym pamiętać?

Jeżeli chcesz pozyskać pieniądze na otwarcie firmy, powinieneś przygotować gruntowny biznesplan. Ponieważ od tego zależy nie tylko to, czy dostaniesz środki, o które wnioskujesz, lecz także to, czy twój biznes utrzyma się na rynku, powinieneś skorzystać z pomocy specjalistów, jeżeli masz wątpliwości.

Przygotowany biznesplan to zupełna podstawa – informacje zawarte w takim dokumencie pozwalają odpowiedzieć na pytanie, czy biznes rzeczywiście będzie dochodowy. Jeżeli masz pewność, że będziesz w stanie prowadzić z sukcesem firmę, czas na krok drugi – musisz dowiedzieć się, jakie dokumenty będziesz musiał dostarczy, składając wniosek o przyznanie dotacji. Formalności  zajmą ci trochę czasu, ale z pewnością warto – w ten sposób możesz być bardziej konkurencyjny i tym samym lepiej zarabiać.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%