› region
02:50 / 06.07.2018

Pod Pasłękiem rozbił się wojskowy odrzutowiec! (aktualizacja)

Pod Pasłękiem rozbił się wojskowy odrzutowiec! (aktualizacja)

Około godziny 2.00 w nocy 6 lipca (piątek) we wsi Sakówko (około 2 km na południowy-zachód od Pasłęka) rozbił się wojskowy samolot odrzutowy.

W chwilę po uderzeniu w ziemię zaobserwowano duże płomienie i chmury dymu. Na miejsce przybyły służby ratownicze. Okoliczności wypadku bada Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Pochodzący z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku myśliwiec MiG- 29 spłonął. Przyczyna katastrofy nie jest na razie znana. Pilot katapultował się, ale nie przeżył. Został znaleziony martwy kilkaset metrów od wraku samolotu.

Rodzina zmarłego została powiadomiona o wypadku. Została objęta opieką psychologiczną. Tragicznie zmarły pilot posiadał ponad 850 godzin wylatanych w powietrzu w tym ponad 600 godzin na MiG-29, na których pełnił dyżury bojowe. Wielokrotnie brał udział w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach.

– przekazało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej.

O godzinie 9.00 odbyła się konferencja prasowa w związku z katastrofą podczas której wypowiadał się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Jarosław Mika. Poinformowano wówczas, że do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy MiG-29 loty przy użyciu tego statku powietrznego zostały wstrzymane.

Miejsce zdarzenia od razu zostało zabezpieczone przez funkcjonariuszy z Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Elblągu. W chwili obecnej na miejscu zdarzenia trwają czynności określone w art. 308 kodeksu postępowania karnego. Prokuratorzy osobiście zabezpieczają wszystkie ślady i dowody, w celu dokładnego i wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia, między innymi przeprowadzane są oględziny. Czynności prowadzone są przez trzech prokuratorów z Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie oraz dwóch prokuratorów z Działu do Spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Olsztyn – Południe. W późniejszym terminie w Zakładzie Medycyny Sądowej prokurator z udziałem biegłego lekarza przeprowadzą sekcję zwłok zmarłego pilota. Prokuratorzy podejmują również czynności dowodowe zmierzające do wszechstronnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności i przyczyn tej katastrofy. Postępowanie zostało objęte nadzorem Departamentu do Spraw Wojskowych Prokuratury Krajowej. 

– informuje komunikat Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która prowadzi czynności w sprawie katastrofy.  

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Powiązane artykuły

Heroiczna postawa pilota MiG-29, który zginął pod Pasłękiem

08.07.2018 komentarzy 13

Około godziny 2.00 w nocy 6 lipca (piątek) we wsi Sakówko (około 2 km na południowy-zachód od Pasłęka) rozbił się wojskowy samolot odrzutowy...

Pogrzeb tragicznie zmarłego pilota porucznika Krzysztofa Sobańskiego

12.07.2018

Pogrzeb tragicznie zmarłego lotnika porucznika Krzysztofa Sobańskiego odbędzie się w sobotę, 14 lipca 2018 roku. Msza święta rozpocznie się o godzinie 12:00 w...

Śledczy znają już przyczynę katastrofy wojskowego samolotu pod Pasłękiem?

03.08.2018 komentarzy 3

Z informacji uzyskanych przez reporterów RMF FM wynika, że przyczyną katastrofy samolotu  MIG-29, która miała miejsce w dniu 6 lipca...