› bieżące
02:08 / 09.08.2019

Podczas zwolnienia lekarskiego wyjechali na wczasy. Dlaczego wpadli?

Podczas zwolnienia lekarskiego wyjechali na wczasy. Dlaczego wpadli?

fot. archiwum elblag.net

Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował zwolnienia lekarskie. Okazało się, że przez pierwsze półrocze tego roku w województwie warmińsko-mazurskim wydano 772 decyzje o wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego na kwotę ponad 700 tys. zł. Oszuści świetnie się bawili na wczasach lub dorabiali, będąc jednocześnie na zwolnieniu. Chwalili się tym na portalach społecznościowych.   

W I półroczu 2019 roku w województwie warmińsko-mazurskim kontrolerzy przeprowadzili 10 404 kontrole osób posiadających  zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Wydali 772 decyzje wstrzymujące dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych zasiłków  osiągnęła 716 200 zł. To więcej niż poprzednio. 

W analogicznym okresie ubiegłego roku przeprowadzając kontrole 7 231 osób, 530 utraciły prawo do zasiłku. Kwota cofniętego zasiłku to 602 100 zł

- wyjaśnia  Katarzyna Krupicka,  regionalny rzecznik prasowy ZUS

Przyczyną wstrzymania wypłaty zasiłku chorobowego były często wyjazdy na wczasy lub wycieczki w trakcie zwolnienia lekarskiego. Pozbawione prawa do świadczenia osoby najczęściej jednak pracowały. 

Zdarzały się również ekstremalne przypadku uczestniczenia w imprezach sportowych, a później zamieszczania zdjęć z tych wydarzeń na portalach społecznościowych, o czym często donoszą do ZUS „życzliwi znajomi”

- ujawnia pani rzecznik. 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%