› polityka
09:31 / 13.03.2016

Podejście numer dwa do zwolnień nauczycieli. 15 tys. zł za odejście

Podejście numer dwa do zwolnień nauczycieli. 15 tys. zł za odejście

Na nic zdają się tłumaczenia Urzędu Miejskiego, że nauczycieli w Elblągu jest zdecydowanie za dużo względem ciągle spadającej ilości uczniów. Zwolnienia i szeroko pojęta rewolucja w elbląskiej edukacji jest po prostu niezbędna. Nie udało się Prezydentowi pierwsze podejście do tego tematu – nauczyciele, dyrektorzy, pracownicy oświaty ostro zaprotestowali. Podejście numer dwa to pomysł 15 tysięcy złotych dla nauczycieli, którzy pobierają już świadczenia emerytalne i zdecydują się odejść całkowicie z pracy.

W elbląskich szkołach pracuje obecnie, według danych Urzędu Miejskiego, około 2200 nauczycieli. Uczy się natomiast, również bazując na danych UM, około 17.800 dzieci. To o 4300 mniej, niż w roku szkolnym 2007/2008. Nie jest żadną tajemnicą fakt, że ilość uczniów nadal będzie spadać. Potwierdzają to nie tylko prognozy, ale i również statystyki z minionych lat. Co ciekawe – linia zatrudnionych nauczycieli, wbrew wszelkiej logice, nie zmieniła się od lat. Elbląg ma więc problem – dzieci ubywa, miasto dostaje coraz mniejszą subwencję ale w dalszym ciągu ilość zatrudnionych nauczycieli jest taka sama. Nie dziwi więc to, że w budżecie miasta największe obciążenie generuje właśnie edukacja.

Zwolnienia wśród nauczycieli są więc faktem, który prędzej bądź później nastąpić musi. Wie o tym zarówno Prezydent Witold Wróblewski jak i Dyrektor Departamentu Oświaty Małgorzata Sowicka. Oboje jednak pracują nad sensowym rozwiązaniem problemu, które będzie mniej „spektakularne” i „medialne” niż, według prognoz, zwolnienie około 50 nauczycieli. Ich kolejnym pomysłem jest zachęcenie nauczycieli do dobrowolnego zwolnienia się z pracy.

Pomóc w podjęciu decyzji ma 15 tysięcy złotych specjalnej nagrody dla tych nauczycieli, którzy pobierają świadczenia emerytalne i nadal uczą w szkołach. Według Sowickiej, 25 nauczycieli jest zainteresowanych ofertą Urzędu Miejskiego. Docelowo Departament chciałby, żeby liczba ta się podwoiła. Co ważne, oferta obowiązuje wyłącznie do końca marca br.

A co w przypadku, kiedy nauczyciel nie zdecyduje się na dobrowolne odejście? Sowicka stwierdziła, że Urząd może „nacisnąć” na szkołę – nie zatwierdzi arkusza organizacyjnego placówki, gdzie nadal pracuje nauczyciel pobierający emeryturę.

Warto to powtórzyć: liczba dzieci spada, liczba nauczycieli utrzymuje się na tym samym poziomie od lat. Redukcja etatów (zwolnienia – tak bardzo nielubiane słowo Prezydenta Wróblewskiego) to fakt, który nastąpi w tym bądź kolejnym roku kalendarzowym.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Powiązane artykuły

Restrukturyzacja oświaty: odejdź na emeryturę, a dostaniesz podwyżkę

27.04.2016 komentarzy 5

Łamanie praw pracowniczych elbląskiej oświaty w świetle fleszy gabinetu prezydenta – tak brzmi wiadomość od Czytelnika, którą otrzymaliśmy w miniony...

15 tys. nauczycieli straci pracę według wstępnych szacunków

13.06.2016 komentarzy 4

Gdy PWSZ w Elblągu chwali się uruchomieniem studiów magisterskich dla nauczycieli, w międzyczasie we wrześniu tysiące z nich straci pracę. Co najmniej 7...