Pododdział NATO na terenie działania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
fot. archiwum elblag.net
Pododdział NATO w liczbie ponad 1000 żołnierzy już stacjonuje na terenie działania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Są trzech narodowości: Amerykanie, Brytyjczycy i Rumuni. 13 kwietnia będzie oficjalne przywitanie Pododdziału NATO. W wydarzeniu udział wezmą: Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej oraz gen. Curtis Scaparrotti, naczelny dowódca Sił NATO w Europie.
Na szczycie NATO w Warszawie w ubiegłym roku ustalono, że sojusz wyśle do Polski i państw bałtyckich cztery batalionowe grupy bojowe, liczące po ok. 1000 żołnierzy, którzy co kilka miesięcy będą podlegali rotacji. Bataliony będą wielonarodowe, a w każdym będzie tzw. państwo ramowe, czyli odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W Polsce będą to Stany Zjednoczone, na Litwie - Niemcy, na Łotwie - Kanada, a w Estonii - Wielka Brytania.
W rejon północno-wschodniej Polski przyjechała natowska batalionowa grupa bojowa. Jest to elementem realizacji, ważnych dla Polski, decyzji podjętych podczas zeszłorocznego szczytu NATO w Warszawie
- wyjaśnia ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych.
Grupa będzie przygotowana do prowadzenia obronnych działań bojowych. Gotowość swą będą utrzymywać m. in. poprzez szkolenie z pododdziałami 15 Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Jej pododdziały to: bataliony dowodzenia, dwa zmechanizowane, czołgów oraz dywizjon przeciwlotniczy, logistyczny, kompania rozpoznawcza i 15 Mazurski Batalion Saperów.
W czwartek 13 kwietnia o godz. 15.00 na Strzelnicy Czołgowej i Wozów Bojowych Wierzbiny na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz odbędzie się powitanie Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Będzie w nim uczestniczył Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Antoni Macierewicz, minister Obrony Narodowej, gen. Curtis Scaparrotti, naczelny dowódca Sił NATO w Europie oraz ambasadorowie państw, których wojska wchodzą w skład Batalionowej Grupy Bojowej.
Przewidywane są wystąpienie Prezydenta RP, ambasadora USA, szefa MON i dowódcy SACEUR.
W ramach eFP NATO (wzmocniona wysunieta obecność) powstaje w Elblągu wielonarodowe dowództwo dywizyjne, które skoordynuje pracę wszystkich czterech batalionowych grup bojowych NATO w Polsce i państwach bałtyckich.