Podpisano umowę na pogłębienie rzeki Elbląg
fot. Budimex
Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na realizację prac pogłębiarskich na rzece Elbląg. To kolejna inwestycja w ramach projektu budowy toru wodnego do portu morskiego w Elblągu przez Przekop Mierzei Wiślanej i Zalew Wiślany. Nowy rząd zapowiada, że wkrótce podjęte zostaną również działania związane z pogłębieniem ostatniego odcinka w Elblągu – informuje portal rynekinfrastruktury.pl.
Choć sam przekop został oddany do użytku w 2022 roku, do dziś ruch statków towarowych w Elblągu pozostaje bardzo niewielki. Administracja morska w dniu 26 stycznia bieżącego roku poczyniła jednak znaczący krok w stronę dokończenia inwestycji, podpisując umowę z wykonawcą na pogłębienie blisko 9-kilometrowego odcinka rzeki Elbląg. Ściślej rzecz ujmując, dwóch odcinków – 6,6-kilometrowego od ujścia rzeki do Zalewu Wiślanego w górę oraz 2-kilometrowego od zrzutu oczyszczalni ścieków do Kanału Jagiellońskiego. Po realizacji prac pogłębiarskich zapewniona zostanie głębokość techniczna na poziomie 5 metrów.
– Tor wodny na rzece Elbląg stanowi część drogi wodnej, a odcinek objęty niniejszym kontraktem składa się z brzegów, nowo obudowanych i wzmocnionych w ramach drugiego etapu, natomiast na odcinku od P1 do P2 brzegi nie są umocnione i zgodnie z decyzją środowiskową takie pozostaną. Planowane przedsięwzięcie obejmuje pogłębienie istniejącego toru. Podstawowa szerokość mierzona w dnie wyniesie 60 metrów, ze względu na zabudowę mieszkaniową wsi Nowakowo na odcinku około 900 metrów zostanie zawężona do 40 metrów, a na ostatnich dwóch kilometrach wyniesie 20 metrów – tłumaczy cytowana w komunikacie prasowym Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, która objęła niedawno funkcję dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.
Realizacja inwestycji powinna zostać zakończona już w listopadzie bieżącego roku. Wartość kontraktu opiewa na blisko 114 mln zł, a jego wykonawcą jest konsorcjum Fabe Polska oraz Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych. Trzeba jednak podkreślić, że zakończenie prac nie będzie równoznaczne z zakończeniem całego projektu w zakładanym kształcie.
Do niedawna 800-metrowy odcinek w elbląskim porcie morskim pozostawał obszarem sporu między poprzednim rządem a władzami samorządowymi Elbląga, które nie mogły dojść do porozumienia w sprawie finansowania inwestycji. Nowy rząd deklaruje, że przejmie odpowiedzialność za pogłębienie spornego odcinka i nie będzie dążył do przejęcia udziałów w spółce zarządzającej elbląskim portem morskim.