› bieżące
15:46 / 02.12.2013

Podsumowanie 5 miesięcy funkcjonowania rządowego programu refundacji in vitro

Podsumowanie 5 miesięcy funkcjonowania rządowego programu refundacji in vitro

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że do rządowego programu refundacji in vitro zgłosiło się ponad 7 500 par. 400 z nich oczekuje dziecka w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego. W tym roku z refundowanego zabiegu in vitro będzie mogło skorzystać 2 tysiące par, w ciągu 3 lat - 15 tysięcy.

Dr Grzegorz Mrugacz, dyrektor medyczny Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian” wziął udział w spotkaniu podsumowującym 5 miesięcy funkcjonowania rządowego programu refundacji in vitro organizowanym przez Ministerstwo Zdrowia. Poniżej przedstawiamy Państwu komentarz dra Mrugacza odnośnie bieżącej sytuacji na rynku in vitro.

„Bardzo dobrze oceniam pierwsze 5 miesięcy funkcjonowania rządowego programu refundacji in vitro. Początkowo w środowisku pojawiały się obawy związane m.in. z kwalifikowaniem do niego pacjentek. Okazały się jednak bezpodstawne, ponieważ program przewiduje rozwiązania dla problematycznych kwestii, dając szansę wielu parom na szczęśliwe rodzicielstwo.

Na przykładzie naszej Kliniki możemy powiedzieć, że około połowa par skorzystała z in vitro w ramach rządowego programu. Poruszyła nas solidarność między pacjentami – część lepiej sytuowanych finansowo par, mimo możliwości zakwalifikowania do programu, rezygnowała z refundacji, tłumacząc, że wolą, by skorzystały z niej pary w trudniejszej sytuacji materialnej. Projekt zmienia sposób myślenia o procedurze in vitro – pacjenci stają się bardziej otwarci. Kluczowym elementem rozmowy nie jest już kwestia finansów, ale kwestie medyczne. Powoli obserwujemy też zmianę postrzegania niepłodności, jako przypadłości, którą można skutecznie leczyć.

Jedyny problem stanowi fakt, że nie wszystkie procedury są refundowane. Obecnie program obejmuje tylko te podstawowe i najtańsze, a bardziej zaawansowane metody zwiększają skuteczność zabiegu.

Z pewnością program dobrze wróży rozwojowi klinik leczenia niepłodności w 2014 roku. Rośnie świadomość in vitro i zwiększa się liczba wykonywanych zabiegów. Dodatkowym elementem stymulującym rynek in vitro jest wzrost PKB oraz stopniowe wychodzenie z kryzysu ekonomicznego.”

Aleksandra Adrian

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%