› zapowiedzi
11:55 / 23.11.2012

Podsumowanie projektu Kręgi Kultury

Podsumowanie projektu Kręgi Kultury

fot. Ewelina Szadkowska

Malowali jak ludzie pierwotni, tworzyli żywe obrazy impresjonistów, robili lampy, wyobrażali sobie miasto przyszłości, układali fryzury a’la Maria Antonina teraz przyszedł czas na... instynkt i emocje czyli action painting.

We wtorek, 27 listopada „Światowid” będzie podsumowywał projekt „Kręgi kultury”. W zorganizowanym z tej okazji happeningu wezmą udział wszyscy uczestnicy projektu i wszyscy... którzy chcą przyjść i podzielić się swoimi artystycznymi emocjami lub zobaczyć, jak robią to inni.

Happening artystyczny będzie oparty o technikę action painting.

-  Wybierając to działanie, chcemy stworzyć młodzieży możliwość tworzenia w sposób  instynktowny i emocjonalny – mówią organizatorzy. – Dajemy możliwość malowania energicznymi ruchami pędzla, z wykorzystaniem przypadkowych efektów uzyskanych przez kapanie i rozlewanie farby na podłożu. To proces spontanicznego przelania na płótno uczuć i emocji, malarstwo nieskrępowanego i spontanicznego  gestu.

Action painting wyrasta z założenia, że obraz nie jest ukończonym dziełem,  a każdy jego fragment jest  jednakowo ważny. Jego istotą jest swobodnie i żywiołowo traktowane tworzywo i materia malarska, która działa  fakturą i kolorem.

Do akcji happeningowej „Światowid” zaprasza uczniów  szkół licealnych i gimnazjalnych, będzie na przykład możliwość stworzenia jednego obrazu wielu autorów. Oprócz action painting będzie również można artystycznie działać za pomocą innych materiałów, np. papieru , batiku,  malowania na rozpostartych płótnach.

- To działania twórcze i  niecodzienne,  które odbiegają od ramowego programu zajęć szkolnych w przedmiotach sztuka i wiedza o kulturze – dodają organizatorzy. – Warsztaty mają  pomóc uczestnikom w zrozumieniu, oswojeniu i zaangażowaniu się w szeroko rozumianą sztukę nowoczesną. Efekty happeningu w postaci wielkoformatowych prac prezentowane będą w przestrzeni CSE „Światowid”.

A będą również działania niezwiązane ze sztukami plastycznymi. Tego dnia zaprezentuje się grupa PSYCHOAKTYWNI, która od września działa w „Światowidzie”. Grupa włączyła się projekt „Kręgi kultury” i zrobi... własny happening.

Happening na zakończenie projektu „Kręgi kultury” – wtorek, 27 listopada w godz.  11.00 -14.00 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+. Edukacja artystyczna.

(źródło: Edyta Jasiukiewicz/CSE Światowid)

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%