Podsumowanie roku 2012 przez Państwową Straż Pożarną w Elblągu
fot. Konrad Kosacz
Rok 2012 w opinii straży należał do bezpiecznych. Wiązał się dużymi wydatkami na zakup sprzętu ratowniczego, jak i szukaniu oszczędności w budżecie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
Miniony rok, był zdecydowanie spokojniejszy niż rok ubiegły. Do akcji jednostki PSP wyruszali 1747 razy, co jest o 416 razy mniej, niż w 2011. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło tzw. miejscowych zagrożeń, jak podtopienia, zawalenia budynków czy wypadki samochodowe. Na drugim miejscu straż pożarną wzywano do gaszenia pożarów.
- W ubiegłym roku mieliśmy o 416 mniej zdarzeń niż w 2011. Jeżeli chodzi o pożary to są to podpalenia umyślne. W sensie wypalenia traw czy nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych. Cieszyć może fakt, że w zeszłym roku nie było zgłoszeń do pożarów bardzo dużych, ani dużych. - mówi st. bryg. mgr inż. Tomasz Świniarski. - Statystyki te potwierdzone są profilaktyką, dobrym wyszkoleniem i wyposażeniem.
Na dzień dzisiejszy, w naszym powiecie działa 13 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej wpisanej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, oraz 37 jednostek poza systemem. Mają one duży wpływ na bezpieczeństwo w powiecie, systematycznie są doposażane w nowy sprzęt strażacki, wozy gaśnicze itp. W ubiegłym roku odbyły się trzy szkolenia, w tym z zakresu ratownictwa technicznego i w zakresie przyjmowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
- W tym roku zaplanowaliśmy pomoc dla gminy Rychliki w doposażeniu w sprzęt ratowniczo - gaśniczy. Dbamy o rozwój naszych strażaków, przeprowadzamy liczne szkolenia. Strażacy ochotnicy rozwijają się w zakresie przyjmowania śmigłowca pogotowia ratowniczego - kontynuuje T. Świniarski.
Nie wolno zapomnieć o wkładzie strażaków w przygotowanie imprezy sportowej Euro2012. Skontrolowali w sumie 13 obiektów stanowiących bazę hotelową, jak i strefę kibica, gdzie odbyły się 24 imprezy o charakterze artystycznym.
Rok 2012 był obfity w liczne programy na rzecz działań bezpieczeństwa powszechnego. Wspomnieć tu można o akcji Czad Zabija, Uwaga Kruchy Lód czy Nie wypalaj traw. Wspierali również akcje o charakterze lokalnym: Bezpieczny Elbląg, Bezpieczna szkoła. PSP w Elblągu, z chęcią upowszechnia wiedzę na temat bezpieczeństwa wśród młodych mieszkańców miasta. W tym roku jednostkę odwiedziło 400 dzieci i młodzieży.
- Zorganizowaliśmy 18 maja Piknik mundurowy, który idealnie trafił w oczekiwania mieszkańców. Właśnie tam uświadomiliśmy sobie potrzebę funkcjonowania mobilnego stanowiska edukacyjnego. - podkreśla Tomasz Świniarski.
Komenda straży pożarnej jest dofinansowywana przez Wojewodę Warmińsko – Mazurskiego na kwotę 10 191 229 zł. Z tej puli, aż 90% wydatków jest przekazywana na pokrycie wydatków płacowych. Reszta są to wydatki rzeczowe, których nie jest mało.
- Pieniądze idą na utrzymanie obiektów, zakup paliwa, sprzętu strażackiego, umundurowania. Każdy sprzęt jest coraz droższy, każda usterka drogo kosztuje. Przegląd sprzętu są to kwoty rzędu kilkunastu tysięcy. - wymienia komendant straży pożarnej.
Oprócz wsparcia finansowego, w tym roku Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie zafundowała elbląskim strażakom sprzęt oraz wyposażenie o łącznej wartości 46 313 zł. Należy tu wymienić: Ubranie strażackie koszarowe (17 szt.),ubranie żaroodporne (2 szt.), zestaw pompowy FLUX (1 szt.), radiometr (2 szt.), zestaw łączności podhełmowej (4 szt), bielizna termoaktywna 12 kpl., latarki (1 kpl), wykrywacz napięcia (1 szt.).
Na konferencji został poruszony temat budowy nowej strażnicy dla PSP Elbląg. W ubiegłym roku, podjęto kroki w celu budowy nowej remizy strażackiej. Udało się uzyskać działkę o powierzchni 4 ha, przy ulicy Łęczyckiej.
- Przyszła strażnica miałaby być wybudowana na ulicy Łęczyckiej. Stara strażnica zostałaby przekazana miastu. My pozostaniemy z oddziałem przy ul. Browarnej oraz tym, który powstanie przy ul. Łęczyckiej. - mówi Tomasz Świniarski.