› bieżące
12:03 / 31.12.2013

Podsumowanie roku. Zobacz najważniejszy wydarzenia kulturalne 2013

Podsumowanie roku. Zobacz najważniejszy wydarzenia kulturalne 2013

fot. Bartłomiej Ryś

W mijającym roku w Elblągu nie brakowało ważnych wydarzeń kulturalnych. Chociaż wielu z nas narzeka, że w mieście nic się nie dzieje to nie możemy się z tym zgodzić. Specjalnie dla Państwa przedstawiamy kulturalne podsumowanie 2013 roku.

Styczeń
Już na początku roku byliśmy światkami wydania trzech książek związanych z naszym miastem. „Żuławska baba” to tomik poezji Anny Peplińskiej. Wydana została przez Departament Kultury w styczniu 2013 roku. Kolejną książką jest pierwsza powieść Tomasza Glinieckiego pt. „Elbląg czasów wojny”. Wszystkie opisane w niej historie przedstawiają nasze miasto w czasie II wojny światowej z perspektywy różnych ludzi, których los sprowadził wówczas do Elbląga. Następna powieść to „Szabrownik”. Portretuje zagubionych, obcych i nierzadko wrogich sobie ludzi, ich zmienne postawy i poszukiwanie ucieczki od wojennych traum na tle ruin Elbląga roku 1945.

Kolejnym ważnym styczniowym wydarzeniem było wręczenie Nagród Prezydenta. 17 stycznia w Teatrze im. Aleksandra Sewruka, po raz 22 Elbląga wręczono je w 8 kategoriach. Wśród laureatów znalazły się osoby, firmy i instytucje: Metal Expert, Meble Wójcik, ERKON, Marian Tomasz Kulesza, Teresa Wojcinowicz, SOS-W Nr 2, EOK, Wojciech Janik, Krzysztof Brzeski oraz Ryszard Rynkowski.

Także jak co roku w styczniu odbył się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas 21 finału WOSP zebrano kwotę 121 793,67 zł. Celem finału było ratowanie życia dzieci i godna opieka medyczna seniorów.

Luty
W lutym 2013 nakładem wydawnictwa Cytryna.pl ukazał się na polskim rynku album „Myślibitwa” - fonograficzny debiut pochodzącego z Elbląga gitarzysty, wokalisty i kompozytora Tomasza Steńczyka. Debiutancka płyta artysty została przyjęta z uznaniem na skalę ogólnokrajową.

14 lutego 2013 roku ukazała się pierwsza książka elblążanki Ewy Karolak zatytułowana „Zmysłowy urok krótkich myśli”.

Z okazji jubileuszu 35. lecia samodzielnego istnienia Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu wystawiono sztukę "Skrzypek na dachu". Jest to jeden z najbardziej znanych musicali na świecie.

Marzec
Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie?
jak co roku odbył się w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” gościło rzeszę młodych i utalentowanych artystów. Artyści zmierzyli się w twórczej rywalizacji w trzech kategoriach: recytacja, piosenka poetycka oraz teatr jednego aktora. Była to już siedemnasta edycja Festiwalu.

Kwiecień
4 kwietnia przyznano Elbląskie Nagrody Kulturalne 2013. Jedną z funkcji Departamentu Kultury jest przyznawanie corocznych nagród Kulturalnych w trzech kategoriach: Kreator Kultury, Nagroda Artystyczna Prezydenta Elbląga i Wydarzenie Roku


Maj
Galeria EL razem z Muzeum Archeologiczno-Historycznym kolejny raz włączają się w organizowaną w wielu polskich i europejskich miastach Noc Muzeów. W Muzeum Archeologiczno-Historycznym można było zobaczyć po raz ostatni wystawę wag i odważników kolekcji Marii i Marka Sandeckich.

Czerwiec
W dniach 5-8 czerwca odbyła się kolejna edycja Festiwalu Letnie Ogrody POLITYKI w Elblągu, który Biblioteka Elbląska im. C. Norwida wspólnie z Tygodnikiem POLITYKA organizuje już po raz dziesiąty. W ramach imprezy odbyły się liczne panele dyskusyjne, spektakl teatralny i wystawa oraz koncerty.

Kolejną ważną imprezą były Dni Elbląga. Trwały w tym roku aż 5 dni. Tak naprawdę każdy, kto chciał się bawić znalazł styl muzyczny dla siebie. Począwszy od klubowego piątku i gwiazd takich jak Kalwi & Remi, przez Julę i Agnieszkę Chylińską drugiego dnia a kończąc na Ewie Farnie i zespole Pectus w niedzielne popołudnie.
Na dziedzińcu Galerii EL odbyła się IV edycja Hip-Hop Gallery Jam, imprezy poświęconej entuzjastom muzyki „mówionej”. 

Równolegle odbyła się VI edycja Festiwalu Elbląg Rocks Europa. Jest to impreza poświęcona fanom muzyki rockowej, metalowej a nawet gotyku. Jest on tworzony dla wszystkich kochających mocne brzemienia. Spośród wszystkich grających na scenie amatorskich kapel jak co roku został wyłoniony laureat.

Lipiec
Jazzbląg to festiwal podczas którego można było zobaczyć przekrój najnowszych jazzowych nurtów. Układając skład tej edycji brano po uwagę sugestie publiki oraz rozliczne rankingi muzyczne. Zestaw jest zatem wypadkową kilku elementów, w tym także naszych gustów.

Sierpień
XVII edycja Elbląskich Nocy, Festiwalu Piosenki Wartościowej  odbyła się na dziedzińcu Centrum Sztuki Galerii EL. Już od siedemnastu lat prezentuje dużą różnorodność muzyczną oraz wysoki poziom artystyczny.

Również w sierpniu elblążanka Kaja Czulewicz uczestniczka programu X-Factoe nagrała teledysk do swojego pierwszego singla.

Festiwal Woodstock z udziałem elbląskich artystów - Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. W tym roku będą tam także elblążanie, którzy wezmą udział w piątej już edycji „Woodstocku Ognia”.

W sierpniu wręczono Księżycową Statuetkę. Nagrodę publiczności XVII edycji Festiwalu Piosenki Wartościowej otrzymał zespół „Robodrom”.

Wrzesień
Na wrześniowych Mistrzostwach Świata w Sporcie Tanecznym, Formacja LOTOS – Jantar zdobyła III miejsce i tym samym została II Wicemistrzem Świata w Formacjach Standardowych.


We wrześniu odbyła się także VIII edycja Elbląskiego Święta Chleba. Jest to przede wszystkim jarmark z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową.

Październik
Międzynarodowy Festiwal Baltic Cup to wydarzenie na skalę światową. Na elbląskim parkiecie można było zobaczyć najlepsze pary standardowe, startujące w turnieju Światowej Federacji Tańca Sportowego, a także pokazy w wykonaniu Stefano Terrazzino i Pauliny Biernat.

Kolejnym wydarzeniem był koncert w EOU-u. Elbląska Orkiestra Kameralna zagrała wspólnie ze światowej sławy pianistą Leszkiem Możdżerem. Podczas koncertu muzycy zagrano między innymi prawykonania utworu „Preludium i Fuga na orkiestrę smyczkową”.

Listopad
Listopad to przede wszystkim obchody Święta odzyskania przez Polskę niepodległości. "Koncert Dałeś mi Panie zbroję…" był elementem tegorocznego świętowania. Zestaw utworów był szeroki, z jednej strony "Warszawianka", "Pieśń Konfederatów" czy "Rota", które kojarzą się z patosem, z drugiej zaś pieśni legionowe. Wiele utworów w nowych aranżacjach autorstwa Bartka Krzywdy, wykonali elbląscy muzycy i artyści. 

Grudzień
Najbardziej kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia. 14 -15 grudnia można było wziąć udział w Świątecznych Spotkaniach Elblążan. Oprócz podziwiania bogatego programu artystycznego można było także zakupić pamiątki, prezenty oraz regionalne wyroby spożywcze.


W grudniu odwiedził nas także Russian National Ballet ze spektaklem „Jezioro łabędzie". Jest to najbardziej znane i cenione dzieło w całej historii tańca klasycznego.

Kolejną książką przedstawiającą Elbląg może poszczycić się Tomasz Gliniecki. „Elbląskie okruchy XX wieku”, to już druga jego książka. Przedstawia w niej Elbląg, który z miasta portowego zmieniał się w ośrodek przemysłowy.

Jak widać Elbląskie życie kulturalne wcale nie jest puste i nijakie. Pomimo, że przedstawiliśmy Państwu tylko niewielką część wydarzeń, mamy nadzieję, że skutecznie zachęciliśmy do uważnego śledzenia wydarzeń w mieście. Liczymy również na czynny udział oraz aktywne zaangażowanie w organizowane przedsięwzięcia kulturalne w roku 2014.

9
1
oceń tekst 10 głosów 90%