Podsumowanie seminarium: Rodzina - Reaktywacja - Rozwój
fot. Ryszard Siwiec
Ośrodek Rozwoju Rodziny w Elblągu to realna potrzeba. Takim wspólnie wypracowanym wnioskiem zakończyło się seminarium "Rodzina – Reaktywacja – Rozwój", które zorganizowaliśmy we wtorek, 16. czerwca w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu.
W trakcie pierwszej części spotkania w gronie specjalistów omówiliśmy zagrożenia i problemy z jakimi borykają się współczesne rodziny. Poszczególni prelegenci wypunktowali również formy udzielanej pomocy i sposoby zapobiegania powstawaniu złych relacji w tej podstawowej komórce społecznej.
Głos w dyskusji zabrali: Bogusław Milusz, wiceprezydent Elbląga, Małgorzata Adamowicz, przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Samorządowych Rady Miejskiej w Elblągu, mł. Insp. Robert Muraszko – zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu, Joanna Stachowicz, kierownik Zespołu Pracy Socjalnej nr 6 Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu oraz zaproszony gość z Iławy: Krzysztof Panfil, pełnomocnik Burmistrza Iławy ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień, który zaprezentował działalność Stowarzyszenia "Przystań".
Wykłady poprzedziła filmowa prezentacja przejmującego wywiadu nagranego z podopieczną Stowarzyszenia "Szansa na Rozwój", byłą ofiarą przemocy domowej. - Dom kojarzy mi się z miejscem, z którego trzeba uciec – mówiła kobieta.
Po przerwie – w drugiej części spotkania – zaproponowaliśmy Naszym gościom panel dyskusyjny pt. "Ośrodek Rozwoju Rodziny w Elblągu – marzenie czy realna potrzeba". Na początek: Alicja Sepetowska i Elżbieta Straszkiewicz ze Stowarzyszenia "Szansa na Rozwój" zaprezentowały ideę przygotowanego przez stowarzyszenie projektu.
"Ośrodek Rozwoju Rodziny w Elblągu to inicjatywa grupy partnerów którzy, chcą połączyć swoje doświadczenia, zasoby i kompetencje, by spójnie i kompleksowo wspierać rodziny dotknięte różnymi problemami i kryzysami. Ośrodek chce realizować swoje cele systemowo (wspierając całą rodziną, we współpracy z różnymi instytucjami i placówkami), wielostronnie (dbając o rozwój społeczny, emocjonalny i intelektualny wspieranych osób) oraz systematycznie (długoterminowo, z wykorzystaniem wszystkich dostępnych form wsparcia). Ośrodek będzie wielofunkcyjnym, lokalnym centrum rozwiązywania spraw trudnych występujących w rodzinach. Będziemy kłaść również duży nacisk na profilaktykę, by zapobiegać występowaniu różnych kryzysów w rodzinach.
Nasi paneliści, wśród których znaleźli się przedstawiciele: władz miasta, MOPS-u, Środowiskowego Hufca Pracy, Stowarzyszenia "Lazarus" i Uniwersytetu III wieku, bardzo przychylnie odnieśli się do potrzeby powołania w Elblągu takiego Ośrodka i zaoferowali wstępnie pomoc przy jego funkcjonowaniu. Podobne głosy poparcia padły również z sali. Jedną z osób, która pozytywnie odniosła się do pomysłu była Teresa Bocheńska (założycielka Elbląskiego Banku Żywności, wiceprezes Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych, redaktor elbląskiej gazety dla niepełnosprawnych „Razem z Tobą” ). Otrzymaliśmy również zaproszenie na obrady Komisji Spraw Społecznych i Samorządowych Rady Miejskiej w Elblągu. Przewodnicząca tej komisji Małgorzata Adamowicz poprosiła nas o zreferowanie projektu pozostałym radnym, członkom komisji.
To było owocne spotkanie, które mam nadzieję pozwoli urealnić Nasz projekt powołania Ośrodka Rozwoju Rodziny w Elblągu
– powiedziała na zakończenie spotkania Alicja Sepetowska, prezes Stowarzyszenia "Szansa na Rozwój".
Seminarium RODZINA – REAKTYWACJA – ROZWÓJ odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM NASZYM PARTNEROM:
• URZĄD MIEJSKI w ELBLĄGU,
• STOWARZYSZENIE "LAZARUS" w ELBLĄGU,
• UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU,
• STOWARZYSZENIE ESWIP,
• ŚRODOWISKOWY OHP w ELBLĄGU,
• KOMENDA MIEJSKA POLICJI W ELBLĄGU,
• ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY ds. PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY w RODZINIE,
• OŚRODEK POMOCY DLA OSÓB POKRZYWDZONYCH PRZESTĘPSTWEM funkcjonujący przy ELBLĄSKIM CENTRUM MEDIACJI i AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ