› bieżące
10:27 / 31.05.2021

Poduszka ortopedyczna – sposób na zdrowy sen i prosty kręgosłup

Poduszka ortopedyczna – sposób na zdrowy sen i prosty kręgosłup

Sen ma zbawienny wpływ nasz organizm. Ci, którzy chcą wykorzystać w pełni jego regeneracyjny potencjał, powinni zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczną do spania. To jeden z najlepszych prezentów, jakie możemy podarować swojemu kręgosłupowi.

Czym jest poduszka ortopedyczna?

Poduszki ortopedyczne (nazywane też poduszkami medycznymi, leczniczymi, rehabilitacyjnymi, profilowanymi) różnią się od zwykłych poduszek do spania kilkoma elementami. Po pierwsze, są wyprofilowane w specjalny sposób. Pomaga to utrzymać odcinek szyjny kręgosłupa w prawidłowej pozycji. Wpływa to również na prawidłowe ustawienie pozostałych części kręgosłupa (odcinka piersiowego, lędźwiowego, krzyżowego i guzicznego).

Po drugie, poduszki ortopedyczne mają inne wypełnienia niż „zwykłe” poduszki do spania. Są to różne odmiany pianki poliuretanowej.

Po trzecie, poduszki ortopedyczne nie bez powodu nazywane są czasem poduszkami medycznymi czy rehabilitacyjnymi. Ich prozdrowotne właściwości potwierdzają lekarze i fizjoterapeuci, którzy często zalecają używanie ich swoim pacjentom.

Czynniki wpływające na zdrowy sen

Pełnowartościowy sen dopasowany do naszego wieku i indywidualnych predyspozycji to jedna z podstaw zdrowia i dobrego samopoczucia. Sen sprzyja regeneracji całego organizmu, ma ogromne wpływ na prawidłowe funkcjonowanie niemal wszystkich układów – nerwowego, hormonalnego, pokarmowego, immunologicznego ruchu itd.

Wśród czynników decydujących o tym, czy nasz sen będzie zdrowy i pełnowartościowy, można wymienić odpowiednie przygotowanie do snu. Mamy tu na myśli zasypianie o optymalnej dla organizmu porze, unikanie intensywnego wysiłku tuż przed snem, ograniczanie kontaktu ze sprzętami wydzielającymi niebieskie światło (ekrany smartfonów, telewizorów, komputerów itp.). Prawdziwym „zabójcą” zdrowego snu jest także stres. I chociaż porady typu „mniej się stresuj” w praktyce często wywołują jedynie zdenerwowanie, warto jednak przemyśleć, czy późny wieczór to dobry moment na trudne rozmowy i niepokojące wyzwania. Być może chociaż część z nich spokojnie da się przełożyć na następny dzień?

Drugą grupą czynników mających kolosalny wpływ na jakość naszego snu są warunki, w jakich śpimy. Mowa tu o odpowiedniej temperaturze pomieszczenia, dobrym zacienieniu. Ogromną rolę odgrywa też rodzaj materaca oraz poduszek do spania.

Jak poduszka ortopedyczna oddziałuje na nasz organizm w czasie snu?

Poduszka ortopedyczna wpływa pozytywnie na ogólną jakość snu i zwiększa prawdopodobieństwo, że rano budzić się będziemy naprawdę wypoczęci.

Każda poduszka w sposób szczególny wpływa oczywiście na ułożenie naszego kręgosłupa, zwłaszcza odcinka szyjnego. Źle dobrana może wywoływać takie problemy jak budzenie się z bolącą szyją, spiętymi ramionami, a nawet bólem głowy czy cierpnącymi dłoniami. Zamiana zwykłej poduszki na ortopedyczną jest sposobem na wyeliminowanie tych dolegliwości.

Poduszka medyczna może służyć zarówno osobom, które już mają problemy z kręgosłupem, jak i tym, którzy chcą im zapobiec w przyszłości. Rekomendowana jest zwłaszcza tym, których tryb życia oraz rodzaj wykonywanej pracy zwiększa ryzyko wystąpienie chorób kręgosłupa. Dzięki temu produktowi mogą oni wykorzystać godziny snu na działania profilaktyczne.

Prozdrowotne efekty snu na poduszce rehabilitacyjnej odczujemy jednak tylko wtedy, gdy będzie ona dobrze dobrana. Mowa tu o takich parametrach jak odpowiednią wysokość poduszki (dostosowana do szerokości ramienia), twardość oraz kształt dopasowany do pozycji, w której śpimy najczęściej. Liczy się także waga i wzrost osoby, której poduszka ma służyć.

Kolejnym warunkiem jest wybór artykułu dobrej jakości. Na rynku jest bowiem wiele poduszek nie spełniających kryteriów jakościowych, a nawet szkodliwych. Do ich mankamentów należy np. materiał użyty do produkcji wypełnienia, mogący prowadzić nawet do reakcji alergicznych. Dlatego warto postawić na produkt znanej, sprawdzonej marki rekomendowanej przez specjalistów (ortopedów, fizjoterapeutów itd.). Dobrym wyborem są tu wyroby Valde – najstarszej polskiej firmy zajmującej się produkcją poduszek ortopedycznych, będącej prawdziwym prekursorem tej branży w Polsce. Inne przedsiębiorstwa funkcjonujące na rynku korzystają z wypracowanych przez nią rozwiązań. Jednym ze sztandarowych wyrobów Valde jest specjalna pianka „Memory” używana do wypełnień.

Kolejną zaletą Valde jest też to, że firma posiada dużą liczbę wzorów i modeli poduszek ortopedycznych do spania. Dzięki temu klienci mają szeroki wybór oraz możliwość optymalnego dopasowania produktu do swoich potrzeb.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%