› inwestycje miejskie
15:14 / 27.09.2012

Podzamcze zostanie zmodernizowane. Za półtora roku zmieni swe oblicze

Podzamcze zostanie zmodernizowane. Za półtora roku zmieni swe oblicze

fot. Konrad Kosacz

Budynek Podzamcza elbląskiego muzeum przejdzie kapitalny remont. Zalany zimą tego roku obiekt, zostanie przebudowany i dostosowany do nowoczesnych wymogów. Zmieni się niemal wszystko. Zmodernizowane zostaną mury, stropy, ściany, elewacja, dach oraz wszystkie pomieszczenia na każdej z kondygnacji.

Tak szeroki zakres prac budowlanych, możliwy jest dzięki pozyskaniu przez Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, dofinansowania z Unii Europejskiej. Elbląskie muzeum wspólnie z rosyjskim partnerem - Muzeum “Friedland Gate” w Kalinigradzie, rozpoczyna realizację projektu “Muzea ponad granicami”. Zadanie to otrzymało grant w wysokości 3,5 miliona euro (ok. 14 mln zł), w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. Całkowity koszt projektu wynosi prawie 3,9 mln euro. Umowę o dofinansowaniu podpisano 14 września.

Największa część realizacji projektu, związana jest z pracami budowlanymi w dwóch wymienionych muzeach. Pomogą one dostosować funkcjonowanie tych instytucji do nowoczesnych wymogów. Szereg prac budowlanych zostanie przeprowadzonych w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Ich celem będzie przystosowanie placówki do potrzeb osób niepełnosprawnych, zwiększenia komfortu zwiedzających oraz poprawy warunków przechowywania i poszukiwania nowych funduszy dla muzeum. Z kolei w muzeum “Friedland Gate” w Kaliningradzie, planowana jest naprawa instalacji elektrycznej w celu poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zwiększenia komfortu oraz wymiana drzwi i okien. W okresie 2 lat trwania projektu, przewidziano ponadto organizację wspólnych przedsięwzięć m.in. wystaw tematycznych, publikacji przewodnika turystycznego w czterech językach o Elblągu i Kaliningradzie oraz przygotowaniu filmu dokumentalnego.

Najważniejszym punktem projektu będą prace budowlane. Budynek Podzamcza na remont czekał już od dawna. Czarę goryczy przelała awaria, znajdującej się na poddaszu, instalacji hydrantowej. W połowie lutego tego roku, lejąca się woda zalała niemal cały obiekt, powodując wiele szkód, zniszczeń oraz zawilgocenie pomieszczeń.

Pozyskane z Unii Europejskiej środki, pozwolą na przywrócenie temu miejscu dawnej świetności. Zakres prac modernizacyjnych jest bardzo bogaty i obejmuje m.in. remont wejścia do budynku Podzamcza, modernizację istniejących schodów żelbetowych wraz ze zmianą okładziny stopni oraz spoczników (wejście Skrzydło Wschodnie), remont istniejących pomieszczeń, remont schodów prowadzących z piwnicy na I piętro Budynku Podzamcza Skrzydła Wschodniego, remont, adaptację i modernizację istniejących pomieszczeń na I, II piętrze i na poddaszu Skrzydła Wschodniego. W miejscu istniejącej windy w klatce schodowej K2, zamontowany zostanie dźwig dla osób niepełnosprawnych.

W całym obiekcie wykonany zostanie kapitalny remontu wszystkich instalacji: elektrycznej, przeciwwłamaniowej, przeciwpożarowej, oddymiania, wod.-kan., ogrzewania c.o., wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej, klimatyzacji, telefonicznej, monitoringu wewnętrznego, sieci komputerowej i odprowadzania wód opadowych.

Projekt przewiduje także wykonanie remontu murów, stropów, ścian w całym Skrzydle Wschodnim Budynku Podzamcza, remont konstrukcji dachu wraz z dociepleniem, remont elewacji zewnętrznej Skrzydła Wschodniego oraz likwidację zawilgocenia ścian poprzez zabezpieczenie przeciwwilgociowe.

W ramach inwestycji, nowy wygląd zyska także dziedziniec Podzamcza. W planach jest przebudowa drogi dojazdowej o długości 87 m, biegnącej od ul. Gimnazjalnej, przez teren dziedzińca Muzeum, do Budynku Gimnazjum wraz z przebudową i budową 13 miejsc parkingowych. Przebudowane zostaną ciągi piesze i ścieżki gruntowe zlokalizowane na terenie dziedzińca. Całość dopełni mała architektura (oświetlenie, ławki parkowe, śmietniki) oraz nowa zieleń.

W zeszłym tygodniu, elbląskie Muzeum ogłosiło przetarg na wykonawcę robót budowlanych. Zainteresowane firmy do 6 października mają czas na złożenie swoich ofert. Wybrany wykonawca będzie miał 1,5 roku, od momentu podpisania umowy, na realizację wszystkich prac.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 6