› polityka
14:25 / 04.12.2018

Podział miejsc w sejmiku wojewódzkm. Elblążanka wiceprzewodniczącą (aktualizacja)

Podział miejsc w sejmiku wojewódzkm. Elblążanka wiceprzewodniczącą (aktualizacja)

fot. Urząd Miejski w Elblągu

Dzisiaj, 4 grudnia, przed rozpoczęciem drugiej sesji sejmiku, podpisana została umowa koalicyjną pomiędzy Platformą Obywatelską, Nowoczesną i PSL-em, która potwierdziła wcześniejsze zapowiedzi dotyczące podziału miejsc w zarządzie województwa warmińsko-mazurskiego. Elblążanka Grażyna Kluge, która w wyborach do sejmiku uzyskała uzyskała trzeci najlepszy wynik, otrzymując 14 134 głosy, została "jedynie" wiceprzewodniczącą

Przypomnijmy, że Grażyna Kluge wwyborach do sejmiku uzyskała uzyskała trzeci najlepszy wynik, otrzymując 14 134 głosy. Większą liczbę głosów otrzymali jedynie urzędujący marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin z PSL-u (15 298) oraz Marcin Kuchciński z Koalicji Obywatelskiej (15 136). Mimo zaufania, jakim obdarzyli elblążankę wyborcy, politycy postanowili, że nie wejdzie ona do zarządu, ani nie zostanie wicemarszałkiem. Grażyna Kluge została "jedynie" wiceprzewodniczącą sejmiku z ramienia Koalicji Obywatelskej.

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego (2018-2022)

Wedle zawartego porozumienia marszałkiem został Gustaw Marek Brzezin z PSL. Do zarządu województwa weszła oprócz niego jeszcze jedna przedstawicielka PSL-u – Sylwia Jaskulska, jak również Jolanta Piotrowska z PO (była burmistrz Giżycka – w latach 2002-2014). Platforma Obywatelska wyznaczyła dwóch wicemarszałków, którzy również znaleźli się w zarządzie województwa – Mirona Sycza (były wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego – od 2 listopada 2015 r.) i Marcina Kuchcińskiego (członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego w latach 2014-2018).

Przewodniczący i wiceprzewodniczący sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego (2018-2022) oraz ich kompetencje

Przewodniczącą sejmiku jeszcze na poprzedniej sesji (23 listopada) została wybrana Bernadeta Hordejuk z Iławy (Platforma Obywatelska). 

Na dzisiejszej sesji (4 grudnua) wiceprzewodniczącymi sejmiku zostali wybrani: Grażyna Kluge z Elbląga (PO), Edward Adamczyk z Olecka (PSL) (19 głosów) oraz Zbigniew Homza z Kętrzyna (Nowoczesna).

Przewodniczący sejmiku województwa organizuje pracę tego sejmiku i prowadzi jego obrady. Może on powierzyć wykonywanie tych czynności jednemu z wiceprzewodniczących sejmiku. Przewodniczący sejmiku nie ma uprawnień do reprezentowania województwa na zewnątrz. Pełniona przez niego oraz przez wiceprzewodniczących funkcja ma charakter społeczny.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Powiązane artykuły

Gustaw Marek Brzezin po raz kolejny zostanie marszałkiem (aktualizacja)

23.11.2018 komentarzy 1

Marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego zostanie prezes regionalnych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego Gustaw Marek Brzezin. W...