› bieżące
15:41 / 20.12.2013

Podział Polski na 49 województw. SLD chce powrotu do przeszłości

Podział Polski na 49 województw. SLD chce powrotu do przeszłości

fot. Konrad Kacprzak

Powrót do 49 województw proponuje Sojusz Lewicy Demokratycznej. Na konferencji szef klubu radnych, Janusz Nowak oraz Władysław Mańkut, były wojewoda dawnego województwa elbląskiego przedstawili potencjalne korzyści, jakie mógłby dać nowy podział Polski. Czy to szansa dla Elbląga?

- Elbląg potrzebuje zmiany. Aby dorównać standardom europejskim potrzebny jest rozwój gospodarczy oraz przyspieszenie. Polska w tym podziale administracyjnym nie wypełnia swoich potencjalnych możliwości – mówi Władysław Mańkut. Podkreśla, że dawny kształt podziału kraju nie był konfliktowy. Spełniał wszystkie założenia, rozwijał się szybciej. Po zmianie większość miast utraciło dynamizm rozwoju.

SLD proponuje, aby 49 województw podzielić na 7 regionów. Elbląg mógłby się znaleźć w regionie pomorskim. Byłby to obszar rozwoju przemysłu, rolnictwa, nauki, gospodarki morskiej oraz pogłębiającej się współpracy z Rosją.

Zdaniem SLD podział Polski na 16 województw nie przyniósł zamierzonych rezultatów. Wprost przeciwnie, pogorszyło się funkcjonowanie wtedy prężnie rozwijających się ośrodków miejskich. Władysław Mańkut opisuje przykład naszego województwa.

- Olsztyn rozwija się, a Elbląg się kurczy – mówi Władysław Mańkut. W 1999 roku te dwa miasta były porównywalne ze sobą pod względem liczby ludności, powierzchni, stopnia rozwoju. Teraz niestety widać duże różnice. Na przykład w stopie bezrobocia oraz rozwoju przestrzennym.

- Elbląg radził sobie nieźle. Był dobrym partnerem dla Gdańska i Olsztyna – dodaje Władysław Mańkut.


- Dzisiaj mało kto wie, że województwo elbląskie było jednym z nielicznych, które równoważyły wydatki. Co roku słyszymy, że będzie lepiej – informuje Mańkut. Zauważa, że termin zapowiadanego wyrównania się wydatków i wpływów do budżetu miasta cały czas jest przesuwany.

-To nie jest powrót do PRL-u, to powrót do struktury, która zgodnie i dobrze funkcjonowała - dodaje Władysław Mańkut.

Czy SLD zdoła przekonać decydentów do powrotu do przeszłości? Jak zapewnia Władysław Mańkut o sprzymierzeńców nie będzie trudno. Zapewnia, że większość elblążan będzie za dawnym podziałem. Zgodni będą również włodarze dawnych miast wojewódzkich w tym Ciechanów, Łomża, Słupsk.

3
2
oceń tekst 5 głosów 60%

Powiązane artykuły

Komuno wróć. Czyli 49 województw i ustawa Wilczka

23.12.2013 komentarzy 3

SLD rozpoczyna batalię o zmianę systemu administracji kraju i powrót do podziału na 49 województw. Tymczasem bardziej potrzebnym „powrotem”...

Zdjęcia ilość zdjęć 7