› policja
07:00 / 25.11.2015

Pogadanki są ważne, choć nie najważniejsze. Policjanci będą rozdawać odblaski dla „pierwszaków"

Pogadanki są ważne, choć nie najważniejsze. Policjanci będą rozdawać odblaski dla „pierwszaków

Jak ważne jest bezpieczeństwo dzieci na drodze nikomu nie trzeba tłumaczyć. Policjanci w tym zakresie edukują najmłodszych przez cały rok. Jednak nie sama profilaktyka stanowi o tym, czy kilkuletnie dziecko będzie bezpieczne na drodze. Elementy odblaskowe są bardzo ważne. Takie światełka trafią do wszystkich pierwszoklasistów z terenu powiatu. Pieniądze na nie pochodzą z samorządów.

Pieniądze zgromadzone od samorządowców pozwoliły kupić 800 odblaskowych samochodzików dla uczniów klas pierwszych z terenu powiatu elbląskiego. Policjanci liczą, że każde dziecko z tego terenu dostanie takie światełko. Dziecko widoczne na drodze - to dziecko bezpieczne. Zdarza się, że wśród natłoku codziennych spraw rodzice zapominają o tym żeby wyposażyć swoje pociechy w elementy odblaskowe.

Policyjne statystyki wskazują, że przyczyną wielu wypadków, w tym z udziałem dzieci, jest brak widoczności na drodze. Z odblaskami wielu z tych tragicznych zdarzeń dałoby się uniknąć. Jest to szczególnie ważne na drogach wiejskich, zazwyczaj wąskich, bez poboczy i chodników oraz niestety bardzo rzadko oświetlonych. Taki stan dróg sprawia, że wiele dzieci staje się ofiarami wypadków, gdyż to one poruszają się po nich najczęściej pieszo lub na rowerach.

Odblaskowe radiowozy będą rozdawane przez policjantów – dzielnicowych. Zostały sfinansowane przez: Starostwo Powiatowe w Elblągu, Urząd Gminy w Elblągu, samorządowców z Pasłęka, Rychlik, Milejewa, Markus, Młynar oraz Godkowa.

Przypominamy! Od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Jakub Sawicki KMP Elbląg

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%