08:53 / 10.11.2015

Pogoda nie odstraszyła biegaczy na orientację

Niesprzyjająca aura nie miała większego wpływu na frekwencję podczas II rundy tegorocznej edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację. W zawodach organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu oraz EKO Gryf przy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wystartowało ostatecznie 52 śmiałków z mapami w ręku. Był to klasyczny bieg na orientację, a każda kategoria wiekowa miła swoją trasę do pokonania. I tu, w zależności od wieku, ilość punktów do zaliczenia oraz długości tras były zróżnicowane. Start odbywał się co dwie minuty, a limit czasu na pokonanie trasy wynosił 120 minut. Zawodnicy startowali zgodnie z przepisami Polskiego Związku Orientacji Sportowej, na trasie zaprojektowanej przez Kazimierza Szulżyckiego i Krzysztofa Banacha.

- Wydawało się, że pogoda jaka była poprzedniego dnia i w nocy może odstraszyć biegaczy, ale okazało się, że aura nie zniechęciła prawdziwych twardzieli, których ponad pół setki zameldowało się w elbląskiej Bażantarni - informuje Bolesław Czechowski z EKO Gryf Elbląg. - W tym gronie, oprócz elblążan, znaleźli się także zawodnicy z Rucianego-Nidy, Braniewa i Pasłęka. Tym razem zabrakło jedynie biegaczy z Obwodu Kaliningradzkiego, którzy w poprzednim sezonie często odwiedzali nasze miasto i startowali w zawodach.

Po raz drugi z rzędu największą frekwencją może poszczycić się kategoria szkół ponadgimnazjalnych chłopców, gdzie na starcie stanęło dziewięciu zawodników. Nieobecność prowadzącej dwójki wykorzystał Mateusz Rapacki z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, który jako pierwszy zameldował się na linii mety. Dzięki wygranej awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajął Mateusz Szot, uczeń III LO w Elblągu, a na najniższym stopniu podium zawody ukończył inny reprezentant ZSEiT w Pasłęku - Karol Mrozek.

Kolejną licznie obsadzoną kategorią wiekową była open mężczyzn w której po raz pierwszy wystartowali zawodnicy z Rucianego-Nidy. I choć od początku dobrze radzili sobie na trasie, to ostatecznie musieli uznać wyższość zawodnika z Elbląga. Cała trójka przedstawicieli Rucianego-Nidy znalazła się za Piotrem Światkowskim, który do swojego konta mógł dopisać 50 punktów za wygraną i tym samym awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce w tej kategorii wiekowej zajął Łukasz Szymański, trzeci był Mateusz Pańkowski, a czwarty Marek Szczepański. Nieobecny podczas sobotniego biegu Andrzej Patrejko, dotychczasowy lider klasyfikacji generalnej, spadł w tym zestawieniu na czwarte miejsce.

Równie ciekawie było w rywalizacji open kobiet, gdzie na starcie stanęło sześć elblążanek. W bratobójczym pojedynku po raz drugi z rzędu najlepiej spisała się Janina Banach, która tym samym umocniła się na pozycji liderki klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce przypadło Monice Typańskiej, a ostatni stopień podium zajęła Marta Woźniak, która przed miesiącem znalazła się dopiero na siódmym miejscu. Natomiast uczennice Gimnazjum nr 3 w Elblągu całkowicie zdominowały swoją kategorię wiekową. Aż pięć pierwszych miejsc przypadło dla reprezentantek Gimnazjum nr 3. Zwyciężyła Monika Skoplak, druga była Angelika Wechterowicz, a trzecie miejsce przypadło Karolinie Sierżantowicz.

- W poszczególnych kategoriach niekoniecznie zwyciężali faworyci, co pokazuje wyrównaną rywalizację wśród zawodniczek i zawodników - tłumaczy Bolesław Czechowski. - Rewelacją okazał się kategoria rodzinna, gdzie co prawda zwyciężyli faworyci, czyli rodzina Oziemkiewiczów, ale drugie miejsce zajęła najstarsza z całego grona rodzina Wąsickich. Natomiast trzecie miejsce ex aequo zajęły najmłodsze rodziny Mazurków i Kotasów z dziećmi, a właściwie niemowlakami noszonymi na szelkach, za co należą się im szczególne słowa uznania.

Kolejne zwody, III runda VII edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację, rozegrane zostaną w sobotę, 5 grudnia na mapie Elbląska Starówka, a nie jak wcześniej planowano w Parku Kajki. Biuro zawodów mieścić się będzie w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych przy ul. Rycerskiej. Przyjmowanie zgłoszeń drogą mailową (kazek14521@onet.pl, bolesaw.czechowski@interia.pl) lub w dniu imprezy w biurze zawodów w godzinach 9:30-9:45. Start zaplanowano na godz. 10:00. Więcej informacji o zawodach, wyniki, terminarze, punktacje generalną oraz galerie zdjęć, można znaleźć na stronie internetowej MOSiR w zakładce Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację.