› bieżące
15:31 / 02.08.2013

Pogotowie w Elblągu zakupiło trzy nowe karetki. Zobacz jak wyglądają w środku.

Pogotowie w Elblągu zakupiło trzy nowe karetki. Zobacz jak wyglądają w środku.

fot. Konrad Kosacz /elblag.net

Elbląskie pogotowie wzbogaciło się o trzy nowe karetki specjalistyczne. Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym tygodniu zastąpią one te stare i wysłużone. Koszt zakupu karetek to ponad 1,2 miliona złotych.

Trzy nowe karetki dla pogotowia to całkowicie nowe, zakupione w drodze przetargu Mercedesy Sprintery 316 CDI. Każdy wyposażona w silnik diesla 2,1 litra, o mocy 160 KM. Karetki zastąpią stare i wysłużone karetki specjalistyczne. Natomiast stare pojazdy, zastąpią karetki podstawowe, a te najbardziej zużyte, w drodze przetargu sprzedane. Każda karetka jest wyposażona w sprzęt standardowy spełniające normę PN EN 1789.są to między innymi: respiratory, pompy infuzyjne, ssaki, pulsoksymetry, deski ortopedyczne, podbieraki, krzesełko kardiologiczne.

Wśród najnowszych urządzeń, które wyposażą ambulansy będą najnowocześniejsze wideolaryngoskopy. W połowie sierpnia dotrą do Elbląga, już zamówione, nowe defibrylatory. Koszt każdego z nich to około 100 tys. złotych. Są to najnowsze modele, bardzo lekkie – poprzednie ważyły ok. 10 kg, te ważą 5,5 kg. Urządzenie to potrafi za pomocą sieci komórkowej połączyć się z kardiologiem w szpitalu i przesłać mu wszelkiej parametry życiowe pacjenta, przez co jest możliwość lepszej diagnozy i przekierowania chorego na odpowiedni oddział. Dodatkowo pojazdy wyposażone są w respiratory transportowe, które mają możliwość wentylowania pacjenta w trybach, które do tej pory nie były dostępne.

Tabor pogotowia jest na stan dzisiejszy kompletny, samochodów, zwłaszcza po ostatnich zakupach, jest wystarczająca ilość. Wśród dostępnych karetek w elbląskim pogotowiu prawie zawsze znajdują się dwie lub trzy rezerwowe. Jedna kompletnie wyposażona, w każdej chwili gotowa do akcji i pozostałe pozwalające w niedługim czasie zostać uruchomione. Jeśli chodzi o cały tabor pogotowia elbląskiego to jest on najlepszy w województwie i jest sprzętowo całkowicie zabezpieczony.

Trzy nowe karetki trafią do trzech stacji specjalistycznych: w Elblągu na ulicę Orzeszkową, do szpitala Wojewódzkiego przy ul. Królewieckiej i do Pasłęka. Koszt zakupu jednej karetki to około 416 tys. złotych plus koszt zakupu defibrylatorów. Zakupy zostały dofinansowane w 90% z projektu współpracy transgranicznej Polska-Litwa-Rosja.

10
0
oceń tekst 10 głosów 100%

Powiązane artykuły

"Nie ma się czego wstydzić!" - rozmowa z Michałem Missanem o kondycji elbląskiego pogotowia

05.08.2013 komentarzy 3

W Elblągu realizowany jest projekt współpracy transgranicznej w partnerstwie z Rosją. O kondycji elbląskiego pogotowia, o projekcie i sprawach dyspozytorni...

Zdjęcia ilość zdjęć 22