› bieżące
18:36 / 25.04.2013

Pokazali, że są. Uczniowie z Liceum Plastycznego rysowali, a swe prace rozdawali...

Pokazali, że są. Uczniowie z Liceum Plastycznego rysowali, a swe prace rozdawali...

fot. Konrad Kosacz / elblag.net

Sztalugi, kartki papieru, ołówki i pomysły na niecodzienny happening. Uczniowie z Liceum Plastycznego wyszli dziś na ulice, a dokładniej mówiąc na ul. Teatralną w Elblągu, by ożywić uśpioną aktywność artystyczną mieszkańców, wręczając im narysowane przez siebie prace. To pierwszy taki happening w Elblągu i z pewnością nieostatni, gdyż działanie pn. „Jesteśmy” jest jednym z elementów towarzyszących Festiwalowi Przemysłów Kreatywnych, który potrwa aż do lipca.

- Dzisiejsza akcja przy ul. Teatralnej to nasze pierwsze wyjście do ludzi – mówi Karolina Śluz, koordynator wydarzenia. W ten sposób chcemy otworzyć elblążan na to, co kreatywne. W Elblągu dzieje się bardzo wiele ciekawych rzeczy, jednak nie zawsze mieszkańcy o nich wiedzą. My postanowiliśmy wyjść im naprzeciw, tym samym zachęcić ich, zainteresować i przypomnieć, że ludzie twórczy w Elblągu są. W ten sposób chcemy też zwrócić uwagę na edukację kulturalną i na jej ogromny walory. - Kolejne happeningi „Jesteśmy!” będą się odbywać od maja do lipca na ulicach: Stary Rynek, Gwiezdnej, Placu Dworcowym, w Elbląskim Parku Technologicznym czy Bażantarni – dodaje Karolina Śluz. Do udziału w nich zapraszamy każdego, kto ma ochotę sięgnąć po farby, pędzel czy ołówek. Wystarczy przynieść swoje materiały.

- Oprócz happeningów będziemy również tworzyć Kolorowe Podwórka, a także warsztaty plastyczne – głównie dla dzieci, młodzieży – wyjaśnia koordynatorka. Z akcją Kolorowe Podwórka startujemy 8 maja i będziemy działać Nad Jarem, na Zawadzie, na Zatorzu, ale pierwszym bardzo ciekawym miejscem, gdzie pozostawimy po sobie ślad, będą schody przy Gimnazjum Nr 5. Akcję malowania schodów zaplanowaliśmy na 23 maja.

W ramach działań kreatywnych odbędą się także liczne warsztaty m.in. Moje miasto, a w nim… Będą to bezpłatne warsztaty z nowych Mediów. Cel warsztatu to uwrażliwienie mieszkańców Elbląga na zmiany zachodzące w obrębie przestrzeni miejskiej, a także otwarcie ich na cyfrowe metody tych zmian dokumentowania. Uczestnicy wezmą udział w zajęciach z zakresu: fotografii, nagrywania dźwięku, archiwizacji materiałów, wykorzystania nowych technologii (narzędzia internetowe). Zdobędą umiejętności montażu dźwięku (audacity), tworzenia fotocastów (movie maker), fotokolaży, e–publikacji (issuu). W ramach warsztatów nauczą się również tworzyć mapy multimedialne (google maps), kreatywne prezentacje (prezi), a także wykorzystywać blogi do tworzenia prostych witryn internetowych oraz generować qrcody.

Efektem warsztatów będzie stworzenie multimedialnej mapy Elbląga oraz mapy–afiszu wykorzystującego qrcody. Warsztat adresowany jest do przedstawicieli różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży, studentów i seniorów. Współdziałanie i wykorzystanie ich umiejętności takich, jak: dobra znajomość miasta i jego historii (właściwa osobom starszym), łatwość w posługiwaniu się technologiami cyfrowymi (domena młodzieży) i świeżość spojrzenia (typowa dla dzieci) pozwoli na stworzenie kompleksowej realizacji. Warsztaty poprowadzi Fundacja „5Medium” – Agnieszka Jarmuł, filolożka, animatorka, redaktor internetowy oraz Anna Welik – koordynatorka projektów edukacyjnych takich jak: „Za! –loguj się”, „Miasto z (po)mysłami”.

Oprócz tego zaplanowano warsztaty z animacji filmowej pn. „Między nami” Podczas warsztatów uczestnicy wykonają trzy filmy animowane. Głównym bohaterem filmów będzie…Elbląg.

Zaś dla tych, którzy są ciekawi tego, jak projektuje się za pomocą cięcia wodą. Warsztaty z zastosowania tej technologii poprowadzą specjaliści z firmy Jetsystem. Uczestnicy warsztatów będą mieli więc okazję wcielić się w rolę projektantów i zapoznać się z tą techniką, projektując dowolny przedmiot.

Pełny program festiwalu dostępny pod linkiem: http://swiatowid.elblag.pl/pl/aktualnosci/imprezy/je/

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 14