› sport
12:19 / 03.11.2016

Pół wieku na Olimpii

Pół wieku na Olimpii

W Elblągu na dużym ekranie tym razem mówić będzie się o sporcie, choć nie tylko. Bohaterem seansu będzie bowiem stadion Olimpii, przy ul. Agrykola 8. Przed półwieczem, w grudniu 1966 r. niemałym wysiłkiem elbląskich przedsiębiorstw stadion przebudowano, adaptując go do potrzeb rozgrywek ligowych. Ale jedyny w mieście stadion służył wielu, nie zawsze sportowym celom.

Kompleks boisk przy ul. Agrykola powstawał wraz z sąsiadującą szkołą w latach 1926-29. Zbudowano go z dala od gęstej zabudowy miasta, na skarpie doliny Kumieli, w pobliżu nowych wówczas cmentarzy. Stadion zajmował powierzchnię blisko 3,4 ha, miał pełnowymiarową 400-metrową bieżnię o pięciu torach i 100-metrowy tor sprinterski dla dziesięciu zawodników. Płytę okalały ziemne trybuny. Kompleks uzupełniały: boisko treningowe do piłki nożnej, szatnia i dwa korty tenisowe. Przed wojną był to jeden z wielu obiektów sportowych Elbląga – podobne, choć nie tak okazałe boiska znajdowały się przy szkole św. Pawła przy ul Robotniczej, w Bażantarni i obok dworca kolejowego przy ul. Lotniczej.

Pierwsze po wojnie mecze rozegrano tu w sezonie 1951-52. Prace remontowe trwały latami i często je, ze względu na brak środków przerywano. W marcu 1965 r. stadion zamknięto, by dokonać poważniejszej przebudowy. Efekt, na miarę możliwości finansowych miasta i wspierających zadanie zakładów pracy z Zamechem na czele, elblążanie obejrzeli w rocznicę 20-lecia powstania klubu Olimpia – 17 grudnia 1966 roku. Odtąd na Agrykoli rozgrywano mecze walczącej w III lidze Olimpii. Ale odbywały się tu też zawody lekkoatletyczne, na bieżni finiszowali kolarze, były też pokazy gimnastyczne. Obiekt służył również innym celom – w latach 70-tych na stadionie zorganizowano dożynki wojewódzkie oraz słynny wiec poparcia dla Edwarda Gierka po czerwcu 1976r. Na płycie boiska odbywały się też koncerty. Najsłynniejszy, to występ znakomitej londyńskiej grupy Osibisa.

- Choć tytuł seansu brzmi Pół wieku na Olimpii, najstarszy film, który obejrzymy w środę powstał znacznie wcześniej – zapowiada Juliusz Marek. Jest to przedwojenna kronika z obchodów jubileuszu 700-lecia Elbląga. Zawody i sportowe pokazy odbywały się wówczas na boisku przy szkole Jahna, to jest na dzisiejszym stadionie Olimpii. Podobne pokazy zorganizowano tu 40 lat później i również jest z nich film. W elbląskich kronikach zachowały się też migawki z koncertów, zawodów lekkoatletycznych, a nawet skoków spadochronowych. No i oczywiście są wypełnione po brzegi trybuny. Na meczu z bydgoską Zawiszą 40 lat temu było aż 12 tys. widzów.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%