› rozrywka
09:00 / 08.11.2016

Pół wieku na Olimpii

Pół wieku na Olimpii

Jutro (9 listopada, godz. 18.00) kolejne spotkanie z cyklu Elbląg na dużym ekranie, czyli seans w Kinie „Światowid", podczas którego wyświetlane są stare filmy o Elblągu. Prezentuje je i opowiada o czasach na nich uwiecznionych Juliusz Marek, pomysłodawca cyklu i założyciel Telewizji Elbląskiej, obecnie Truso.tv.

Tym razem mowa będzie głównie o sporcie, bo bohaterem seansu będzie stadion Olimpii, przy ul. Agrykola 8. Przed półwieczem, w grudniu 1966 r. niemałym wysiłkiem elbląskich przedsiębiorstw stadion przebudowano, adaptując go do potrzeb rozgrywek ligowych. Ale jedyny w mieście stadion służył wielu, nie zawsze sportowym celom.

- Odbywały się tu też zawody lekkoatletyczne, na bieżni finiszowali kolarze, były też pokazy gimnastyczne, na płycie boiska odbywały się koncerty – mówi Juliusz Marek. - W latach 70-tych na stadionie zorganizowano dożynki wojewódzkie oraz słynny wiec poparcia dla Edwarda Gierka po czerwcu 1976r.

Kompleks boisk przy ul. Agrykola powstawał wraz z sąsiadującą szkołą w latach 1926-29. Zbudowano go z dala od gęstej zabudowy miasta, na skarpie doliny Kumieli, w pobliżu nowych wówczas cmentarzy. Stadion zajmował powierzchnię ponad 3 hektarów, miał pełnowymiarową 400-metrową bieżnię o pięciu torach i 100-metrowy tor sprinterski dla dziesięciu zawodników. Płytę okalały ziemne trybuny. Kompleks uzupełniały: boisko treningowe do piłki nożnej, szatnia i dwa korty tenisowe. Przed wojną był to jeden z wielu obiektów sportowych Elbląga – podobne, choć nie tak okazałe, boiska znajdowały się przy szkole św. Pawła przy ul Robotniczej, w Bażantarni i obok dworca kolejowego przy ul. Lotniczej.

Pierwsze po wojnie mecze rozegrano tu w sezonie 1951-52. Prace remontowe trwały latami, ponieważ często je przerywano ze względu na brak środków. W marcu 1965 r. stadion zamknięto, by dokonać poważniejszej przebudowy. Efekt, na miarę możliwości finansowych miasta i wspierających zadanie zakładów pracy, z Zamechem na czele, elblążanie obejrzeli w rocznicę 20-lecia powstania klubu Olimpia, 17 grudnia 1966 roku. Odtąd na Agrykoli rozgrywano mecze walczącej w III lidze Olimpii.

Podczas spotkania pokazana też zostanie przedwojenna kronika z obchodów jubileuszu 700-lecia Elbląga i zawody sportowe oraz pokazy, jakie odbywały się wówczas na boisku przy szkole Jahna, to jest na dzisiejszym stadionie Olimpii. Podobne pokazy zorganizowano tu 40 lat później i również jest z nich film. W elbląskich kronikach zachowały się też migawki z koncertów, zawodów lekkoatletycznych, a nawet skoków spadochronowych.

Seans „Pół wieku na Olimpii" rozpocznie się w środę, 9 listopada o godz. 18:00 w Kinie Światowid. Wstęp wolny.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%